Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Fürödni tilos tábla még ott virít a mederben, ami csontszáraz. Holdbéli tájra hasonlít a bicsérdi tó, ami egész egyszerűen megszűnt létezni. De nem csak itt találkozunk hasonló problémával a megyében!

Jó néhány évvel ezelőtt még újságírók számára rendeztek itt horgászversenyt, volt hal, volt élet és vidámság – nagyon jól éreztük magunkat. Épp ezért volt számomra is megdöbbentő, hogy milyen látvány fogadott Bicsérden: volt tó, nincs tó.

A Fürödni tilos tábla még ott van a mederben, a halcsúszdát sem vitték el, sajnos úgy tűnik, jó ideig nem fogják használni. Az iszap a szárazság miatt széttöredezett, kagylóhéjak és kövek borítják a tó alját.

Holdbéli a táj.

S hogy miért jutott idáig a bicsérdi tó? A tavat tápláló vízfolyás hosszú szakasza kiszáradt, így két éve nem érkezett víz a tóba. A folyamatot nem tudták megállítani a helyiek, így a kiváló rendezvényhelyszín most elég szomorkásan, elhagyatottan fest. Egyelőre kérdéses, mi lesz vele a továbbiakban, elképzelhető, hogy másképp hasznosítják a területet.

Sajnos nem csak a bicsérdiek szembesültek ilyen problémával. A Dél-Dunántúli Vízügyi Igazgatósághoz tartozó területen található mintegy hétszáz tó mindegyike különböző mértékű vízhiánnyal küzd! Ráadásul ezek többsége füzértó, tehát a továbbengedett vizet használnák, ami az alsó tavaknál gyakran már nincs meg, illetve csak az ökológiai víz van a mederben. Jelenleg ilyen problémával Okorág térségében bajlódnak, ahol az alsó gazdálkodó tavak szárazak.

„Az elmúlt évek vonatkozásában az éves csapadékösszegeket megvizsgálva megállapítható, hogy a mennyiség folyamatosan csökkenő tendenciát mutatnak. További problémát jelent a hosszan tartó csapadékos időszakok csökkenése, gyakoriak a rövid ideig tartó, intenzív esőzések, ami nem pótolja az előző időszakok hiányát és nem biztosít tartalékot a nyári időszak párolgásának, aszályosságának fedezetére” – írta lapunk kérdésére a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság.

Az iszap feltöredezett, mindenfelé kagylóhéjak – szomorú a látvány
A halcsúszda még itt van, ki tudja, kell-e még valaha használni