Összeszedtünk néhány olyan külföldi példát, amiket ha átvennének itthon is, boldogabb lenne az élet. Büdös kukák helyett igényes szelektív gyűjtő szemeteseket az utcákra!
Többé nincs szelektív hulladékgyűjtő sziget – vagyis UFO – a tettyei buszfordulónál, és még három helyszínen Pécsett – számoltunk be nem rég a szomorú hírről. Elege lett a városnak abból, hogy az emberek összevissza dobálták ezekbe (vagy mellé) a szemetet, ezért sok helyen borzasztó mocsok gyűlt össze.
Felszámolás helyett azonban vannak igen jó megoldások európaszerte az UFO-kra, mutatunk is néhányat ezekből. Hátha Pécsett is kedvet kap erre az önkormányzat.
Már Európa, és a világ több, nálunk sokkal szegényebb országa is előttünk jár az utcai szelektív hulladékgyűjtésben. Pécsen az utcai szemetesekben csak ömlesztve gyűlik a szemét, pedig egy kis átalakítással környzetbarátabb lehetne a hulladékgyűjtés.
A Biokom nyilvános térképe szerint a pécsi történelmi belvárosban jelenleg nincs semmilyen szelektív gyűjtőhely, eltekintve egy eldugott üveggyűjtőtől!
A kreatívabb városokban viszont remek pédákat találni, csak át kellene venni őket.
A szomszédos Szlovénia már évekkel ezelőtt megoldást talált a problémára, az utcai gyűjtőedényeket gyorsan átalakították. Egy bedobó nyilás helyett három lett.
A szlovénok a belvárosokban a nagyobb gyűjtőszigeteket elrejtették a föld alá, így csak a bedobónyílás látszik. Ezek minden estben alkalmazkodnak a történelmi környezethez, elegánsak és praktikusak. Sőt, hogy csak a jogosultak szemethessenek beléjük, mágneskártyával nyilnak!
Ugyanez a helyezet Itáiában és Spanyolországban is, ahol már csaknem húsz éve ilyen gyűjtőszigetek vannak.
De megmutatjuk azt is, hogy a nálunk sokkal szegényebb országokban is jobban működik mindez. Albánia Európa és a Balkán egyik legszegényebb országa, mégis fontos nekik, hogy jó helyre kerüljön a szemét.
Az arab országok a köztudatban nagyon koszosak és szemetesek, így volt ez sokáig, de ma már ezek az országok is figyelnek a környezetükre. Ilyen például Marokkó is.
Braziliában sem bíznak semmit a véletlenre, öt fajta hulladék szelektálására ösztönzik az embereket.
Sokkal tisztább és szimpatikusabb lehetne Pécs is, ha ezekből az ötletekből néhányat átvenne a város, és még jót is tenne ezzel a városlakók környezetének.