Annyira "frissen érkezett" ez a rovar, hogy még a szakemberek is vizsgálják, mekkora kárt okoz erdeinkben. Egy biztos, a leveleket nem kíméli.
Ablakon be, bőrünkre rá!
Az aprócska rovar eddig főként kint a szabadban volt megfigyelhető, most azonban már sok lakásban is felbukkant. Ennek oka: nedvességet vagy épp telelőhelyet keres magának, csakúgy, mint a harlekinkatica – mondta Kisbenedek Tibor, a Pécsi Janus Pannonius Múzeum Természettörténeti Osztályának vezetője a Pécs Aktuál kérdésére.
„Megissza a növényt”
– Nincs tíz éve, hogy megjelent Magyarországon a csipkés tölgypoloska. Nevét alakjáról kapta és arról, hogy először a tölgy levelein vették észre a fura bronzosodást, majd ennek kiváltóját – mondta Kisbenedek Tibor, aki hozzátette: elterjedéséhez az enyhe tél is hozzájárul.
Amerikából jöhetett, még nem tudják pontosan, mekkora kárt okoz
Az erdészek feltételezik, hogy a levelek nedvének elszívásával a fotoszintézis is csökken, így az adott növény idő előtt elhullajtja a levelét. Így egy tölgy esetében a fa makkja sem érik be. Ez pedig nagy probléma lehet az erdők megújításánál – mondta Dudás Béla, a Mátrafüredi Erdészet vezetője.
Globális kereskedelemmel is érkezhetett
Nemcsak a klímaváltozás miatt vannak jelen. Ők például egyes árukkal is érkezhettek.
– Az emberre ártalmatlan, nem szív vért és nem élősködik rajtunk, mint az ágyi poloska. Így bár érezhetjük, hogy rajtunk van, nyomot nem hagy – tette hozzá Kisbenedek.
Nem jó hír: nincs ellenségük?
– Más ide betelepülő, invazív fajokból arra lehet következtetni, hogy azok, amelyek nem pusztulnak el rögtön az elején és elkezdik „jól érezni” magukat, akkor azok maradni is fognak, hiszen nincs ellenségük – mondta a pécsi muzeológus.