Címlap Gazdaság Furcsa magyar...

Furcsa magyarázkodásba kezdett a pécsi alpolgármester a milliárdos tartozás miatt

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A legfontosabb kérdést viszont kerülte Ruzsa Csaba: miért nem fizettek nagyjából tavaly év közepe óta a Biokomnak, amiért már 2,5 milliárddal tartoznak saját cégüknek? A gazdasági alpolgármester szerint ugyanakkor „számoltak azzal, hogy 2025 lesz a legnehezebb év”. Tavaly azonban ennek még nyoma sem volt. Sőt, ellenkezőleg: teljesen mást kommunikált a városvezetés, és még "függetlenség napi" bulit is hirdettek.

Szerző nélküli „interjúban” magyarázkodik Pécs gazdasági alpolgármestere az önkormányzat nehéz anyagi helyzete miatt, amelyről ITT írtunk bővebben a napokban.



Bár lapunk ezirányú kérdéseire a városvezetés egyáltalán nem reagált, most egy inkább PR-cikknek, mint valódi interjúnak tűnő szövegben azt állította a gazdasági alpolgármester, hogy

ÖSSZESSÉGÉBEN PÉCS LEGALÁBB 6 MILLIÁRD FORINTTAL KEVESEBBŐL GAZDÁLKODHAT 2025-BEN A KORMÁNYZATI ELVONÁSOK ÉS A NORMATÍV TÁMOGATÁSOK REÁLÉRTÉKÉNEK CSÖKKENÉSE MIATT. EZ A 4,56 MILLIÁRD FORINTOS SZOLIDARITÁSI HOZZÁJÁRULÁSBÓL, AZ EU-S PÁLYÁZATOK ÖNEREJÉNEK ELMARADT, 960 MILLIÓ FORINTOS MEGTÉRÍTÉSÉBŐL ÉS A LEGALÁBB FÉLMILLIÁRD FORINTOS NORMATÍV HIÁNYBÓL ADÓDIK ÖSSZE

– szerinte. Majd hozzátette, számoltak azzal, „hogy Pécs és a legtöbb magyar önkormányzat számára 2025 lesz a legnehezebb év”.

Az önkormányzati lapban megjelent, névtelen dolgozatban

Ruzsa Csaba arról nem beszélt, hogyan jött össze a 2,5 milliárdos adósságuk a Biokommal szemben, de nem érintette az információink szerint szintén nehéz pénzügyi helyzetben billegő Tüke Buszt sem.

Emellett az állítólagos 960 milliós pályázati önerő témakörét sem bontotta ki, így az lógva maradt a levegőben, mivel nem szerepel benne semmilyen kézzelfogható – és ellenőrizhető – konkrétum, például konkrét projektek megnevezése.

Az nyilvánvalónak tűnik, hogy a Biokomtól már hosszú hónapok óta – vagyis nagyjából tavaly év közepe óta – visszatarthatja a pénzt, vagyis nem fizethetett az önkormányzat.

Sikerkommunikáció és több hónapos ünneplés volt még tavaly

Azért is különösen érdekes a gazdasági alpolgármester magyarázkodása, mert egyrészt nem fedi fel az önkormányzati cégek felé fennálló működési tartozásuk mértékét, amelyek tavaly év közepe óta halmozódhattak fel mostanáig; másrészt, mert tavaly májustól őszig azt kommunikálta a városvezetés, – sőt: egy hirdetőtáblát is kihelyeztek a „függetlenség napjáról” a város főterére -, hogy Pécs felszabadult a „fideszes adósság alól”, független lett, a maga ura, mivel idő előtt visszafizették a „Páva-hitel” utolsó törlesztőrészletét is.

Péterffy Attila ekkor még így beszélt rendkívüli magabiztossággal,

a beszédben pedig nyoma sem volt annak, hogy bármilyen nehézségre kellene számítania a városnak. Ellenkezőleg: a polgármester mondataiból csak úgy sugározott a szép, fényes, független és szabad jövő képe!


Próbáltuk szóra bírni a napokban a városvezetést, mert mi úgy számoltunk, hogy tavaly például több pénzt kellett befizetni az államnak, mint amit idén kell majd, de akkor még sem rendeztek ilyen elkeseredett kommunikációs hadjáratot az ügyben, mint most.

Tavaly – a választási kampányban – Péterffy Attila nagy csinnadrattával jelentette be, hogy idő előtt fizette ki a város a Páva-hitel utolsó törlesztőjét az államnak (1,75 milliárd forintot). Emellett Pécsnek 2024-ben 3,89 milliárdot kellett szolidaritási hozzájárulásként befizetnie a központi költségvetésbe.

Vagyis tavaly ez a két tétel azt jelentette, hogy összesen 5,64 milliárd forintot fizetett be Pécs az államkasszába. Az idei összeg pedig „csak” 4,56 millárd, azaz 1,08 milliárddal kevesebb, mint tavaly (hiszen már nincs törlesztőrészlet). 

Pécs idei költségvetése egyébként az 50 milliárdot súrolja, felülről.



Megírtuk azt is, hogy a szolidaritási 

HOZZÁJÁRULÁS ÖSSZEGE AZÉRT NŐT, MERT A FŐLEG A PÁVA-ÉRÁBAN PÉCSRE TELEPÜLT ÉS AZÓTA BEINDULT GYÁRAK ÉS VÁLLALKOZÁSOK MIATT JELENTŐSEN TÖBB IPARŰZÉSI ADÓBEVÉTELE LETT A VÁROSNAK, MINT 2020-2021 ELŐTT VOLT. 

Az új vállalkozások kiépülése és a termelés megindulása (és az így befizetett iparűzési adó) miatt lett jelentősen több pénze az önkormányzatnak már tavaly és tavalyelőtt is – ezért is tudta gyakorlatilag gond nélkül törleszteni az állami hitelt a városvezetés, egyebek mellett.