Ezért viszont kisebbségi társtulajdonos lesz a Pécs Városi Tőkealap a forrást igénylő cégben – hangzott el azon a workshopon, amit a cégeknek és a sajtó munkatársainak tartottak csütörtökön a Corso Hotelben.
Ki lesz a társtulajdonos?
Pécs Városi Tőkealap, akik pontosan ők: Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata, valamint a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt., MFB Invest Befektetési és Vagyonkezelő Zrt., a Focus Ventures Tőkealap-kezelő Zrt.
Mi is ez tőkealap pontosan?
Kis-, közepes- és nagyvállalkozások is igénybe vehetik azt a forrást, ami most a Pécs Városi Tőkealapból rendelkezésre áll. A keretösszeg első körben Pécsett 3 milliárd forint. Debrecenben 10, Nyíregyházán pedig 5 milliárd forint.
Ha 30 millióra lenne szüksége a cégnek, akkor:
Ha egy már működő vállalkozás mondjuk 30 millió forinttal emelné alap- vagy törzstőkéjét, akkor egy gyors (2 hónapos) elbírálás után megkaphatja a forrást. Cserébe az ALAP 30%-ban szerez részesedést a társaságban. De nagyobb összegben is lehet igényelni tőkét, ez esetben azonban még nagyobb, de maximum 49 százalékban lesz kisebbségi társtulajdonosa az ALAP a cégnek.
Hogyan szűnhet meg az ALAP tulajdonrésze?
Az eredeti tulajdonos visszavásárolja az ALAP tulajdonrészét, a befektetett összeg és a hozam alapján.
Milyen vállalkozások kaphatnak támogatást?
- Pécsett vagy Baranya megyében legalább telephellyel rendelkező és működő vállalkozások
- legalább 2 teljes, lezárt, üzleti évvel rendelkeznek
- tevékenységüket bővíteni szeretnék
- fejlesztést, beruházást szeretnének
- akvizíciót terveznek
- működésük átmeneti finanszírozását szeretnék
Finanszírozás két lehetséges módja:
- Befektetési mérték: 30-50 millió forint között
- Befektetési mérték: 50 milliótól akár 1 milliárdig
Iparági fókusz:
Bármely iparági szektorból jelentkezhetnek, de elsősorban a:
- gyógyszeripar;
- információs és kommunikációs technológia;
- élelmiszeripar;
- vegyipar;
- kiskereskedelem és mobilitás: személyek, áruk fizikai és virtuális mozgásához közvetlenül vagy közvetve kapcsolódó technológiai, gyártási (járműipar, gépipar), infrastrukturális és üzleti megoldások, fogyasztói szolgáltatások, beleértve a kapcsolódó fintech megoldások;
- fenntarthatóság: energetika, hulladékgazdálkodás, a víz értéklánchoz kapcsolódó technológiai és üzleti megoldások állnak a Városi Alap fókuszában.