A maszk a koronavírus veszélyesebb variánsai ellen is védelmet nyújthat, ezért érdemes lehet zárt helyeken és tömegben viselni a maszkot most is, amikor nincs kötelezően előírva – írta legújabb posztjában Kemenesi Gábor pécsi virológus.
Szerinte most már könnyen hozzáférhetőek a fejlett, jól szűrő maszkok, amelyek megakadályozhatják a vírus terjedését.
Fontos, hogy a kilégzőszelepes [maszk] bár kényelmesebb, mégis a saját fertőzésünk esetén nem fogja fel a belőlünk kijutó vírusokat
– hangsúlyozta.
Kemenesi Gábor arra is felhívta a figyelmet, hogy a variánsok ellen is sokat segíthet a maszkviselés.
A maszkviselés visszaszorítja a fertőzések számát – delta ellen is működik… Teljesen mindegy, hogy milyen variáns, fizikai értelemben véve (a maszkok fizikai védelmet nyújtanak) ugyanazt a felépítésű/méretű és ugyanazzal az aeroszollal vagy cseppfertőzéssel terjedő vírust védjük ki. […] A maszkviselés hatására az idősebb korosztály körében (akik ugye a leginkább veszélyeztetettek) 35 százalékkal kevesebb fertőzésszám jelentkezett (a többi mért korosztálynál jobb érték). Ez azt jelenti, hogy éppen akiket leginkább kell védeni, számukra hozott igazán fontos eredményt a tanulmány
– fogalmazott egy indiai tanulmány kapcsán.
Véleményes szerint nagy tömegben, valamint zárt térben, rossz szellőzésű helyeken nagyon sokat segíthet a maszkviselés abban, hogy megakadályozzuk a fertőzés terjedését. Hozzátette azt is, hogy még az oltottaknak is érdemes lehet maszkot viselniük.
Az oltás kiválóan véd a súlyos megbetegedés ellen, ám hagy némi ablakot a vírus továbbadására, így oltottként is védjük a közösséget, egymást és részben magunkat is. Maszkra fel!
– írta bejegyzésének végén.