Címlap Közélet Orbán: A nehe...

Orbán: A neheze most következik

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az összes virológus azt mondja, hogy nyakig vagyunk a negyedik hullámban, és a neheze most következik. Akik nincsenek beoltva, életveszélyben vannak – mondta Orbán Viktor a Kossuth rádió péntek reggeli műsorában.

A miniszterelnök beszélt

  • a járványügyi helyzetről, negyedik hullámról, az oltás fontosságáról.
  • A gyermekek oltásáról.
  • A rendvédelemben és egészségügyben elrendelt felmondási tilalomról.
  • A benzinárak befagyasztásáról.
  • A rezsicsökkentésről és GDP-eredményekről.
  • A 13. havi nyugdíjról és az szja visszatérítésről.

Járványhelyzet és felmondási tilalom

A miniszterelnök szerint mindenki felelős saját magáért, de most többről van szó, mert aki nincs beoltva, mindenkire veszélyt jelent. A védelmi intézkedések nem védenek meg a vírustól, csupán a járvány terjedését lassítja.

A második oltás után négy hónappal az oltás védereje gyengül, ezért a harmadik oltás indokolt. A harmadik oltás utáni védettségi szint jóval magasabb, mint a második oltás utáni. Az oltáselleneseket sem ekézi, mert megérti, hogy mindenkinek jogában áll a saját szabadsága jegyében dönteni a saját életéről, de most nem tud mást mondani, minthogy a baj oka, hogy nincs mindenki beoltva. Akkor nem lesz ötödik hullám, ha mindenki beoltatja magát. Hozzátette, hogy csak a belátás segít, nem lehet rendőrökkel kísérni az embereket oltásra.

A miniszterelnök a gyermekek oltásáról is szólt, mint mondta, december környékén már lesz olyan orvosszakmai vélemény, ami eldönti, hogy az 5–12 év közötti gyerekeket szabad-e oltani. Orbán Viktor kiemelte, semmi okunk, hogy ne bízzunk az oltásban.

Tízmilliónyi oltásunk van, nemcsak harmadszor, negyedszer is beolthatunk mindenkit. Az orvosok és az ápolók, ha kell, az életüket adják, éjjel-nappal oltanak. Az oltás jól megvan szervezve, gyógyszereink vannak. A második és harmadik hullám megterhelő volt, de van egy dossziénk, tudjuk, hogy melyik nap mit kell tennünk, van tapasztalatunk. A kérdés, hogy mennyi szakorvos van; bevezettük újra a felmondási tilalmat – olyan helyzet van, hogy be kell látni: bizonyos szakmából nem lehet távozni.

– mondta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy a rendvédelemben és az egészségügyben kell számítani a szankcióra. Megjegyezte továbbá, hogy a kiskunhalasi járványkórház is kiemelt kórház lesz, amennyiben szükség lesz rá.

Rezsicsökkentés

Orbán Viktor elmondta, hogy hetek óta dolgozik a kormány azon, hogy a rezsicsökkentést kiterjesszék a kisvállalkozókra is, miután „a nagyok kibírják a magas rezsiárakat, de a kicsik nem”, majd az Európai Uniót is említette.

A brüsszeli bürokrácia vért hány a rezsicsökkentéstől, ott a multik diktálnak

– fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a baloldal is mindig ellene van a rezsicsökkentésnek, abban reménykednek, hogy hátha most igazuk lesz. Úgy fogalmazott, a baloldal a multik oldalán áll, a kormány az emberekén.

Nem lehet válságokat úgy kezelni, hogy az emberekkel fizettetjük meg az árát – mondta.

Nincs veszélyben a 13. havi nyugdíj

A GDP-eredményekről szólva Orbán Viktor kiemelte, a vártnál rosszabb eredmény miatt sincs veszélyben a 13. havi nyugdíj kifizetése, miután az a jövő évi költségvetést terheli. Mint mondta, a nyugdíj nem érzelmi kérdés,

ha mód van, a nyugdíjat mindig meg kell védeni, ha emelni lehet, nem kell gondolkodni, emelni kell – fogalmazott, hozzátéve, hogy ezzel az ország azt árulja el, hogy mikén gondolkodik saját szüleiről és nagyszüleiről. A miniszterelnök hozzátette: szintén nem fenyegeti semmi a 2021-ben befizetett családos szja visszatérítését. Orbán Viktor szerint végül „6 fölött, közelebb a 7-hez” lesz a GDP-növekedés.