Címlap Közélet Új eljárás in...
Cikkünk frissítése óta eltelt 5 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Hatályon kívül helyezte az elsőfokú határozatot, és új eljárásra utasította a bíróságot a pécsi buszbeszerzési büntetőügyben kedden kihirdetett határozatával a Pécsi Ítélőtábla.

A táblabíróság tájékoztatása szerint az ügyben korábban eljáró Kaposvári Törvényszék bűncselekmény hiányában felmentette a pécsi buszbeszerzési ügy vádlottjait, akik a vád szerint több mint 600 millió forint kárt okoztak az önkormányzat cégének.

Az első fokon meghozott határozat után fellebbezést benyújtó Pécsi Fellebbviteli Főügyészség korábbi tájékoztatása szerint a Pécs helyi járatú tömegközlekedését biztosító Tüke Busz Zrt. 2015-ben mintegy 3,5 milliárd forintért Hollandiából vásárolt autóbuszflottával újította meg elavult járműparkját. Miután kiderült, egy közvetítő cégen keresztül 660 millió forinttal drágábban vásárolták a buszokat, mint amennyiért a Volvo hollandiai cége árulta, eljárás indult.

A Baranya Vármegyei Főügyészség a cégvezetőt, társát és a pályázaton nyertes cég vezetőjét különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó gazdasági csalás bűntettével, a vételár továbbutalásában közreműködő negyedik vádlottat pénzmosás bűntettével vádolta. Utóbbi még az előkészítő ülésen elismerte bűnösségét és felfüggesztett szabadságvesztést kapott, míg a busztársaság vezetője időközben elhunyt.

A Kaposvári Törvényszék tavaly májusban a cégvezető társát és a pályázaton nyertes cég vezetőjét azzal az indokkal mentette fel, hogy közvetítő cégre szükség volt a buszbeszerzéshez, mert a Volvo hollandiai vállalata nem akart üzletet kötni a Tükével, a pécsi társaság akkor ugyanis csődközeli helyzetben volt. A Tüke a közvetítő társaságon keresztül tulajdonképpen piaci áron jutott hozzá a flottához – közölte korábban a törvényszék.

Az ítélet hatályon kívül helyezését azért kérte az ügyészség, mert az első fokon eljáró törvényszék az indokolási kötelezettségét olyan mértékben mulasztotta el, ami a másodfokú eljárásban nem pótolható – tájékoztatott korábban a vádhatóság.

A Pécsi Ítélőtábla a kedden meghozott határozatról azt közölte, hogy a felülbírálat során a táblabíróság az elsőfokú bíróság ítéletét teljes egészében megalapozatlannak találta, amelynek oka „a múltbeli történések számos lényeges mozzanatát érintő felderítetlenségére volt visszavezethető”.

Ilyen körülmények között – írták – nem lehetett megnyugtató választ kapni arra a kérdésre, hogy gazdasági szempontból – észszerű érvekkel és törvényes célkitűzésekkel – egyáltalán magyarázható volt-e a hollandiai cég fellépése, a buszbeszerzés menetében az eladó és a pécsi közlekedési cég mint vevő közé történő beékelődése.

A közlemény szerint elmaradt a közbeszerzés szabálytalanságainak feltárása és az abban kulcsszerepet játszó személyek tevékenységének leírása és értékelése is.

Annak megválaszolása is elmaradt, hogy „törvényes és szabályos ügylet esetén hogyan képzelhető el az, hogy a pécsi önkormányzat által hitelfelvétellel biztosított 10,9 millió euró – 3,5 milliárd forint – vételár egy része, azaz hozzávetőlegesen 1,6 millió euró a másodrendű vádlott belgrádi bankszámlájára, míg 550 ezer a harmadrendű vádlott thaiföldi bankszámlájára került” – írták a közleményben.

A Pécsi Ítélőtábla megítélése szerint részletekbe menő alapossággal kellett volna értékelnie a Kaposvári Törvényszéknek azokat a bizonyítási eszközöket, amelyeket a holland nyomozó hatóság gyűjtött össze azt követően, hogy a másodrendű vádlott 2016. június 29-én megjelent egy hollandiai pénzintézet fiókjában, és lottónyereményre való hivatkozással közel egymillió euró készpénzt szeretett volna saját számlájára befizetni. Mindezek tisztázásának hiányában nem kínálkozott perrendi lehetőség az eljárás ügydöntő határozattal történő lezárására, ezért a másodfokú bíróság megismételt eljárás lefolytatását rendelte el, arra pedig a Szekszárdi Törvényszéket jelölte ki.

Az ítélőtábla végzését az ügyész tudomásul vette, míg a vádlottak és védők közül a határozathirdetésen jelen lévő másodrendű vádlott és a negyedrendű vádlott védője fellebbezést jelentett be. A fellebbezéseket a Kúria bírálja el.