Cikkünk frissítése óta eltelt 2 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A kút sokáig oltotta a melegben kitikkadt pécsiek és a turisták szomját, amíg el nem tömődött valamikor a 2010-es években. A kutat tápláló vízvezeték nyomvonalát évekig keresték, most egy új helyre kötötték be, így tavasztól újra működik a csorgó.

A falikút márvány borítását újracsiszolták, a mészkőből készült vízmedencét vastag vízkőréteg fedi, ezt egyelőre nem újítják fel, mert arra már nincs pénz. Pedig a vízkő lecsiszolása nem lenne túl nagy munka. A kúton dolgozó szakemberek egy kis felületen eltávolították a vízkövet, így jól látszik, hogy milyen szép lenne, ha a medencét is felújítanák.

A Petrezselyem-kút robusztus, erőt sugárzó faunfejét Dévényi Sándor építész útmutatásai alapján korabeli munkák, rajzok, kútmotívumok jellegzetességeit felhasználva Gellér B. István képzőművész mintázta meg és Balogh Imre öntőmester kivitelezésében készült el. A hajdani Petrezselyem utcai kertek világát idéző diszkút további fontos részét képezi egy mészkőből kialakított medence, amit Pál Zoltán Munkácsy-díjas pécsi szobrászművész készített. A vízköpő 1984-re, az Aradi vértanúk útja felújításának kezdetén, a teljes kút 1987-re készült el.

Sokan az Aradi vértanúk útja túlsó, keleti végén, a Hunyadi út sarkán álló, százévesnél is régebbi kutat hívják Petrezselyem-kútnak, amelynek a neve azonban helyesen Vöröskő-kút. Az Aradi vértanúk útját korábban Petrezselyem utcának hívták. A Petrezselyem-forrás régen a Székely Bertalan utcában tört fel, ez táplálta egyebek mellett a püspöki palota udvarán lévő szökőkutat is.

Érdekesség, hogy a bronz faunfejből egy második is készült, az eredeti vízköpő másolata egy ideig a pécsbányatelepi kórház udvarát díszítette, amikor a kórházat bezárták, átkerült a megyei kórház udvarára.

Forrás: Köztérkép, Dunántúli Napló