Címlap Krimi Ingatlanos cs...

Ingatlanos csalókra figyelmeztet a közjegyzői kamara

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Közjegyzők nevével és adataival élnek vissza bűnözők, hogy ingatlaneladást színlelve pénzt csaljanak ki – figyelmeztetett a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) pénteken, azt javasolva, mindenki ellenőrizze, valódi közjegyzővel áll-e kapcsolatban ingatlanvásárláskor.

A kamara azt írta közleményében, hogy a bűnözők egy valódi közjegyző nevében írtak e-mailt és hívták az ingatlanvásárlót találkozóra, hogy megvegyen egy telket, amely – mint később kiderült – valójában nem is az ő tulajdonuk volt. Egy irodahelyiséget is béreltek a közjegyző nevében, hogy ott fogadják az ügyfelet, de az általuk kapcsolattartásra megadott mobiltelefonszámon egy alkalommal nem voltak elérhetőek, ezért a vásárló a MOKK honlapján (www.mokk.hu) megkereste és felhívta a valódi közjegyzői iroda vezetékes számát, így derült fény a csaláskísérletre. A MOKK azt javasolja, mindenki ellenőrizze, valódi közjegyzővel kerül-e kapcsolatba ingatlanvásárláskor.

A közjegyzők általában nem leveleznek ingyenes e-mail-címről, mindig hivatalos e-mail-címet használnak, a legtöbb irodának van vezetékes telefonszáma, a kamara honlapján pedig minden közjegyző elérhetősége megtalálható. Akár a hivatalos e-mail-címen, akár nyitvatartási időben a megjelölt telefonszámon lehet érdeklődni, hogy valóban tud-e az ügyről a közjegyző vagy a közjegyzői iroda más munkatársa, és ő működik-e közre abban.

A közjegyzői iroda pontos címe is leellenőrizhető a MOKK honlapján, azt pedig, hogy valahol közjegyzői iroda működik, a magyar állam címerével ellátott tábla is jelzi az adott épületen.

A kamara felhívta a figyelmet arra is, hogy közjegyzői eljárás – például okirat szerkesztése – kizárólag valamelyik féltől – az eladótól, a vevőtől vagy ezek meghatalmazottjától – érkező kérelemre indul, a kérelem beérkezése után a közjegyző az adott eljárást egyedi ügyszámmal látja el. A vásárló az eladótól kapott ügyszámra hivatkozva a közjegyző hivatalos elérhetőségein kérhet tájékoztatást ügyében. A kamara megjegyezte: önmagában az ügyszám hiánya még nem jelenti, hogy a közjegyző ne tudna az adott ügyről és az ne lenne valós.

A közjegyzők személyes találkozó nélkül soha nem készítenek szerződést, kétoldalú okiratok, így például egy adásvételi szerződés készítése esetén mindkét félnek – az eladónak és a vevőnek, vagy ezek meghatalmazottjának – személyesen kell megjelennie, és igazolnia kell a személyazonosságát a közjegyző előtt.

Tudatták azt is, a közjegyző e-mailen sosem küld fizetési kötelezettséget tartalmazó végzést anélkül, hogy előzetesen más módon – például postán, hivatalos iratként vagy elektronikusan a közjegyzői hivatal tárhelyéről – ne küldte volna meg azt. Ha a közjegyző vagy a közjegyzőhelyettes hivatalos ügyben nem a közjegyzői irodában jár el, kérésre fényképes igazolvánnyal tudja igazolni közjegyzői, illetve közjegyzőhelyettesi minőségét.

A közjegyzői kamara hangsúlyozta: a legbiztonságosabb az, ha az ingatlanvásárláshoz kapcsolódó szerződést a közjegyzői irodában kötik meg.

Hozzátették: az ingatlanvásárlók lehetőleg ne utaljanak át vagy fizessenek ki előleget vagy foglalót az ingatlan, illetve az ingatlan tulajdoni lapjának megtekintése és a szerződés vagy előszerződés megkötése előtt.