Jakab Péter pedig a legnépszerűbb az ellenzéki politikusok között, csak utána jön Karácsony Gergely.
Először közölt országos politikai közvélemény-kutatást a Civitas Intézet nevű tanácsadó cég, amelyet Kész Zoltán, volt független parlamenti képviselő vezet. (Kész 2015 februárjában többek között a DK-Együtt-MSZP támogatásával győzött a veszprémi időközi választáson, és emiatt 2018-ig a Fidesz elvesztette a kétharmados parlamenti többségét. Kész a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Mozgalom elnökségi tagja is.) A kutatást a 444 szemlézte.
Az utóbbi időben megjelent közvélemény-kutatási eredményekhez képest a Civitas magabiztosabb Fidesz-fölényt mért, illetve szerintük nem a DK, hanem a Jobbik jelenleg az ellenzék legerősebb pártja. A 2018-as választás idején is a Jobbik volt a legerősebb ellenzéki párt, de utána látványosan visszaestek.
A Civitas felmérése március 5.-11. között készült, 1007 ember megkérdezésével, a kutatók szerint a hibahatár +/-3,2 százalék lehet.
Egyértelműen vezet a Fidesz
Egy mostani választáson részvételüket biztosra ígérők (a válaszadók 71%-a) közül
- 54% szavazna a Fidesz-KDNP-re,
- 40% pedig az ellenzéki összefogás hat pártjának valamelyikére, illetve kizárólag akkor szavazna, ha ezek a pártok tényleg összefognak (2%),
- 3%-ot kapna a Mi Hazánk,
- 2%-ot a Kétfarkú Kutya Párt,
- 1%-ot az összes többi párt együttvéve.
Ez alapján a Fidesz-KDNP simán nyerne, és az összefogásban résztvevő ellenzéki pártokon kívül más nem jutna be a parlamentbe – írja a 444.
Az előválasztásra készülő ellenzéki pártok népszerűsége az összes, szavazáson részt venni szándékozó között így oszlik meg:
- Jobbik: 14%,
- DK: 9%,
- Momentum: 9%,
- MSZP: 3%,
- LMP: 2%,
- Párbeszéd: 1%.
Ez azt jelenti, hogy ha külön-külön indulnának, akkor csak a Jobbik, a DK és a Momentum jutna be a parlamentbe.
Az egyes pártok iránti szimpátián és elutasítottságon is látszik, hogy vezet a Fidesz. Ez az egyetlen párt, amelynek az elutasítottsága 50% alatt van: 44% mondta azt, hogy inkább ellenszenves, vagy nagyon ellenszenves. A többi párt elutasítottsága 50-55% közötti, kivéve a DK-t és az MSZP-t, amelyeket 60% illetve 65% tart ellenszenvesnek.
A Fidesz 47%-nak szimpatikus, vagy inkább szimpatikus, míg az ellenzéki pártok közül a Jobbikot tartják a legtöbben szimpatikusnak, 28% sorolta ide a pártot. A Momentumot 24%, az LMP-t és a DK-t egyaránt 21% sorolta a szimpatikus pártok közé, a többiek elfogadottsága 20% alatt van.
Jakab a legnépszerűbb ellenzéki jelölt
A felmérésben az ellenzéki szavazókat megkérdezték, hogy kire szavaznának a miniszterelnök-jelöltségről szóló előválasztáson. A sorrend így alakult:
- 27% Jakab Péterre (Jobbik, már bejelentette az indulási szándékát);
- 23% Karácsony Gergelyre (Párbeszéd, talán MSZP is, nem jelezte indulási szándékát);
- 15% Dobrev Klárára (DK, nem jelezte indulási szándékát);
- 11% Márki-Zay Péterre (független, már bejelentette az indulási szándékát);
- 10% Fekete-Győr Andrásra (Momentum, már bejelentette az indulási szándékát);
- 2% Pálinkás Józsefre (Új Világ Néppárt, már bejelentette az indulási szándékát).
Az ellenzéki szavazók 12%-a nem tud dönteni még közöttük, illetve egyikükre se szavazna.
A magyarok inkább jobboldalinak érzik magukat
A megkérdezettek 42%-a mondta azt, hogy inkább jobboldalinak érzi magát, és csak 19% baloldali érzelmű. Nagyon sokan, 39%, egyik oldalhoz sem akarta vagy tudta kötni magát. A bizonytalanok 73, az ellenzékiek 41%-a nem akarta besorolni magát.
A fideszes szavazók 73%-a mondja magát jobboldalinak, míg az ellenzékieknek csak 19%-a.
A klasszikus politikai ideológiák alapján a teljes népesség így helyezi el magát:
- konzervatív: 36%,
- liberális 19%,
- szociáldemokrata 10%,
- egyik sem 35%.
Érdekes, hogy még a fideszes szavazók 10%-a is liberálisnak mondja magát, míg az ellenzékiek 24%-a a konzervatív besorolást érezte leginkább a magáénak – állapítja meg a 444.
A teljes kutatást itt nézheti meg.