A nyár leglátványosabb meteorraja, a Perseidák, a Perseus csillagkép irányából száguldózó meteorok megérkeztek - ezekben a napokban bárki láthatja is őket.
– A hullócsillagok a hajnali órákban a legjellemzőbbek, ugyanis ahogy a Föld mozog és forog a pályáján, éjfélkor ütközik a különböző porfelhőkkel. Azonban vannak évente olyan „rajok” amelyek pályája keresztezi a Föld pályáját, tehát egy nagyobb mennyiségű porfelhővel ütközik a Föld légköre – magyarázta korábban lapunknak dr. Nagyváradi László, a PTE Térképészeti és Geoinformatikai Tanszékének egyetemi docense.
A PERSEIDÁK IS EGY ILYEN METEORRAJ, AMELLYEL MINDEN ÉVBEN TALÁLKOZIK A FÖLD.
Minden különleges felszerelés nélkül lehet élvezni a csillaghullást, bár a tökéletes látvány érdekében természetesen
érdemes elvonulni a város fényeitől.
Fontos az is, hogy türelmesek legyünk, hiszen a szemnek mintegy 30 percre van szüksége a sötéthez való alkalmazkodáshoz.
Az éjszakai égbolton a Perseus csillagképet kell keresni, ugyanis a hullás kiindulópontja onnan származik. A föld forgásával a csillagkép helye is változik, éjfélkor érdemes az égen észak-kelet felé fordulni, hajnali egy és két óra körül kelet felé, ezt követően hajnali kettő és három után pedig dél-kelet felé kell keresnünk a csillaghullást.
Ha valaki egy igazán különleges – nem túlzás: ROMANTIKUS – csillgahullásra invitálná meg kedvesét, annak EZT a programot ajánljuk augusztusban.
Kellemes környezetben lehet ugyanis borozgatni, távol a város fényeitől, így zavartalanul lehet bámulni az eget – és persze egymást is.