Címlap Szórakozás Rendkívüli éj...

Rendkívüli éjszaka jön: hullócsillagok borítják el az eget

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Érkeznek a Perseidák, vagyis földünk egyik legismertebb égi jelensége. A sűrűn hulló, fényes és néha különböző színű meteorraj augusztus 12-én 13-16 óra között éri el a csúcsot, így 12-én este lehet talán a legtöbb hullócsillagot látni.

A nyár leglátványosabb meteorraja, a Perseidák, a Perseus csillagkép irányából száguldózó meteorok.

Földbolygónk meglehetősen gyorsan mozgó égitestnek számít, másodpercenként közel 30 kilométert tesz meg a nap körüli pályán. A meteorrajok pedig lényegében apró porszemcsék, melyek a föld pályáját keresztezik.

– A hullócsillagok a hajnali órákban a legjellemzőbbek, ugyanis ahogy a Föld mozog és forog a pályáján, éjfélkor ütközik a különböző porfelhőkkel. Azonban vannak évente olyan „rajok” amelyek pályája keresztezi a Föld pályáját, tehát egy nagyobb mennyiségű porfelhővel ütközik a Föld légköre – magyarázza dr. Nagyváradi László, a PTE Térképészeti és Geoinformatikai Tanszékének egyetemi docense.

A Perseidák is egy ilyen meteorraj, amellyel minden évben augusztus 12-én találkozik a Föld. A csillaghullás 13-16 óra között éri el a csúcsot, este pedig percenként akár 100 hullócsillagot is láthatunk.

– Vannak mikroszkopikus méretű szemcsék, amelyek egy csíkot húznak maguk után a légkörünket felsértve. A nagyobbnak számító, mákszem méretű meteorok pedig a légkörbe érkezéskor felvillanást produkálnak, ezeket bolidála tűzgömböknek nevezik – tette hozzá Nagyváradi László.

És hogy merre láthatjuk ezt az égi jelenséget Pécsen?

Minden különleges felszerelés nélkül élvezhetjük a csillaghullást, bár a tökéletes látvány érdekében természetesen érdemes elvonulni a város fényeitől. Fontos az is, hogy türelmesek legyünk, hiszen a szemnek mintegy 30 percre van szüksége a sötéthez való alkalmazkodáshoz.

Az éjszakai égbolton a Perseus csillagképet kell keresni, ugyanis a hullás kiindulópontja onnan származik. A föld forgásával a csillagkép helye is változik, éjfélkor érdemes az égen észak-kelet felé fordulni, hajnali egy és két óra körül kelet felé, ezt követően hajnali kettő és három után pedig dél-kelet felé kell keresnünk a csillaghullást. Persze korábban is van esély elkapni a jelenséget, este tíz óra fele is már észlelhető a látvány, csupán kevésbé látszik és ritkábban a hullás. Maga pedig az esemény még augusztus 13-án és kis szerencsével 14-én is észlelhető.

Érdemes a városban vagy a közelében olyan pontokat keresni, ahol nincs akkora fényszennyezés és könnyedén, kényelmesen megfigyelhetjük az augusztusi csillaghullást.