Kis túlzással, de rettegve várják az október 1-ét a pécsi iskolák. Elsősorban azért, mert úgy érzik, egyelőre nincsenek meg azok a feltételek, amelyek szükségesek lennének ahhoz, hogy gyorsan és biztonságosan "lelázmérőzzék" a sulikba érkező diákokat anélkül, hogy káosz alakulna ki.
Bár hivatalosan is küldtünk kérdéseket a pécsi iskolák fenntartóinak, ameddig várunk a válaszokra, addig sem vesztegettük az időt. Nem hivatalos körkérdéseinkre érkezett válaszok és reakciók alapján most még úgy tűnik: rettegnek a tanárok és az iskolák az október 1-től.
Mint azt a Pécs Aktuál megírta, a hazai járvány-helyzet miatt októbertől még szigorúbb intézkedések lépnek életbe. Ezek egyike az, hogy csak lázmérést követően léphetnek be a gyerekek és a tanárok az iskolákba. Szülők egyáltalán nem!
Iskolánként több száz, összességében több ezer gyermek testhőjét kell lemérni októbertől, az intézmények vezetői egyelőre tanácstalanok, hogyan fogják ezt majd úgy kivitelezni, hogy ne legyen káosz.
A legtöbb iskola vezetője az Oktatási Hivatal vagy az EMMI hivatalos értesítését és protokollját várja, attól remélik, hogy „okosabbak lesznek”.
– 25 másodperc alatt tudjuk megmérni egyetlen gyermek testhőjét most. Viszont csak 3 digitális hőmérőnk van. Több mint 300 diákunk és a tanári kar lázmérését kellene megoldani minden reggel, be kell valljam, egyelőre tanácstalan vagyok – mesélte nekünk az egyik iskola vezetője.
Nem volt ezzel egyedül, szá,mos intézmény vezetőjével, vagy helyettes vezetőjével beszéltünk, és kiderült, hogy szinte mindegyikük tart az októbertől. Volt azonban olyan vezető is, aki nem esett kétségbe.
– Saját keretből szerzünk be ultragyors, infra hőmérőket, egyelőre 10 darabot. Még folyik a gondolkodás a kollégákkal a pontos protokoll kialakításáról, mi is várjuk a hivatalos ajánlást, de egyelőre azt tűnik a legésszerűbbnek, ha minél több tanárt bevonunk majd a reggeli lázmérésbe – magyarázta egy másik iskola vezetője, aki azt mondta, a procedúrára alsó hangon 45 percet szánnak, tehát vélhetően ennyivel korábban kell majd az iskolához érkezni a gyerekeknek és szüleiknek.
Egy másik tanár szerint nem megbízható a lázmérés, mert például, ha a gyerek futva, kocogva érkezik az iskolába, kicsit izzadt, máris magasabb testhőt lehet mérni, mint amennyi valójában a hőmérséklete.
Attól tartok, hogy tömegesen fordul elő, hogy a szülőnek ott helyben el kell vinnie a gyereket, mert mondjuk 37.1-et fogunk mérni, miközben csak sietett például. Ebből komoly káosz lehet és nem tudom, mennyi időnk lesz újramérni
– magyarázta a tanárnő, aki szerint a szülőknek kellene minden reggel, még indulás előtt megmérni a gyermeke testhőjét. Tisztában van azonban azzal is, hogy sokan ezt elmulasztják; sőt, akár le is tagadják, mert erre is volt már példa korábban – igaz, nem COVID-os beteggel.
Amint megérkeznek a válaszok a KLIK-től, illetve a különféle fenntartóktól és az EMMI is kiadja a protokollt, beszámolunk a részletekről.