Címlap Balhé Bőven jutott ...

Bőven jutott Pécsre is amerikai pénz propagandára – állítja az SZH

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

"A USAID-botrány magyarországi korrupciós szálai" című jelentésben fedik fel a részleteket. Eszerint a pécsi Emberség Erejével Alapítvány és a Szabad Pécs is kifizetési listán volt; sőt: előbbi fontos elosztó is volt.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) legfrissebb jelentése szerint hatalmas pénzek folytak be a USAID-től magyarországi szervezeteknek, de abban is biztosak, hogy sokan többet kaptak, mint amennyit bevallanak. Arról írtak – írja az Index, hogy

az amerikai baloldal így próbálta meg lejáratni a magyar, a lengyel, vagy éppen a bolgár kormányt – de igazából bárkit, aki nem az amerikai érdekeknek megfelelően alakította a politikáját.

Az SZH jelentésében rámutat, hogy Pécsre is bőven jutott az amerikai pénzekből. Mint fogalmaznak: „A USAID segélyszervezetnek álcázta magát, de már a rendszerváltozás idején demokráciaexportot végzett Magyarországon és a környező országokban. Ennek érdekében saját politikai nyomásgyakorló hálózatot épített, illetve olyan nemzetközi szervezetekkel működött együtt, amelyeknek van saját hasonló hálózatuk.”

Azt írják ezekről a hálózatokról, hogy „a USAID a program indítása előtt egyeztetett az amerikai kormányzati szereplőkkel, az Európai Bizottsággal, valamint a programban érintett országok amerikai követségeivel. A célországok kormányait, állami intézményeit azonban nem tájékoztatta a program céljairól, sem a beavatkozásokat koordináló vállalatok, alapítványok által alkalmazott eszközökről. Az ügynökség végül a program első fejezetének („civil szervezetek kapacitásfejlesztése”) megvalósítására a The German Marshall Fund of the United Statesszel szerződött, a második fejezet („médiafejlesztés”) koordinálását a Zinc Network Limitedre, valamint az International Research & Exchanges Boardra (Irex) bízta, a harmadik fejezet („jogállamisági watchdogképes­ ségek fejlesztése”) programfelelőse a Dexis Consulting Group,29 illetve a GMF lett, a negyedik fejezetnek („civilek politikai szerepvállalása”) pedig a National Democratic Institute (NDI) volt a koordinátora”.

A USAID MAGYARORSZÁGI POLITIKAI NYOMÁSGYAKORLÓ HÁLÓZATA

„A GMF magyarországi partnerei Az Emberség Erejével Cum Virtute Humanitatis Alapítvány és a Magyar Helsinki Bizottság, a Zincé a Center for Sustainable Media – valamint az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén keresztül az Ökotárs és a Mérték Médiaelemző Műhely –, az NDI partnere pedig a DemNet Alapítvány, illetve a Vajda Violetta által vezetett NDI Hungary Nonprofit Kft. volt.

A Dexis nem regionális partnerszervezetekkel, hanem a térségből toborzott koordinátorokkal akarta lebonyolítani a USAID-program rá eső fejezetét. A projekt igazgatásával a Dexishez 2023 januárjában csatlakozó Jarábik Balázst bízták meg, a magyarországi országkoordinátor pedig Bartha Dániel lett. A Dexis és a USAID 2023-ban 28 655 116 forinttal segítette közvetlenül a Társaság a Szabadságjogokért Alapítvány (TASZ) „a jogállamiság visszaállítására tett országos erőfeszítését”. A támogatást a TASZ pécsi, debreceni és miskolci jelenlétének megerősítésére fordították” – állapítják meg.

A Közép-Európa-program első fejezete

Mint a jelentésen írják: a CEP első – politikai nyomásgyakorló szervezetek kapacitásnövelésére fókuszáló – fejezetét vezető GMF magyarországi koordináló partnere Az Emberség Erejével Alapítvány (EEA) lett. A pécsi székhelyű szervezet 2025. február 3-án közölte, hogy Donald Trump amerikai elnök USAID-val kapcsolatos döntésére reagálva határozatlan időre felfüggeszti „az európai értékek erősítése céljából” indított, Erősödő civil közösségek kapacitásfejlesztő program Katalizátor és Inkubátor elnevezésű alprogramjait.

Az Emberség Erejével honlapján az Inkubátor-pályázatok támogatójaként nem tüntette fel a USAID-t,

a Katalizátor-pályázatokat pedig a kiírás szerint az Európai Bizottság CERV-pályázati rendszerén belül indított Proteus programból finanszírozták.

Az Emberség Erejével ebben a programban mostanáig több mint 365 millió forintot osztott szét 276 pályázó szervezet között41 azzal a kimondott céllal, hogy ellensúlyozza a politikai nyomásgyakorló szervezetek „finanszírozásának átpolitizáltságát, a párbeszéd és az érdekérvényesítés fokozatos ellehetetlenítését”. A programban szakmai és anyagi támogatást kínált a sikeres pályázóknak, és elvárta tőlük, hogy az általa megfogalmazott célokhoz igazítsák működésüket, szervezetüket integrálják a hálózatba. A finanszírozott csoportokat éppen a hálózatosodást elősegítendő – más vidéki politikai nyomásgyakorló szervezetekkel (a debreceni Alternatív Közösségek Egyesületével, a miskolci Dialóg Egyesülettel, valamint a szegedi Motiváció Műhellyel) együttműködve választották ki – részletezik a jelentésben.

Hozzátették:

az Emberség Erejével Alapítvány tevékenysége is csak ebben a hálózati struktúrában értelmezhető: a szervezet egyike volt annak a tucatnyi politikai nyomásgyakorló csoportnak, amely az Alkotmánybíróságnál, valamint a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságánál is panasszal élt a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvény miatt. 

Az Emberség Erejével nem véletlenül csatlakozott a kezdeményezéshez: 2017 és 2020 között évi több mint 100 millió forintot kapott a Nyílt Társadalom Alapítványtól – ebből a pénzből indította el az Erősödő civil közösségek programot is, amelyet 2023-tól már a GMF-en keresztül a USAID és az Európai Bizottság finanszírozott – írják a jelentésben.

A pénz útja

Egy ábrát is bemutatnak, hogy osztották és „álcázták” a pénzeket:


A kép nagyítható!

A mindössze 17 oldalas jelentés teljes egészében itt olvasható, vagy letölthető:


(Borítóképünk forrása: Facebook / Az EEA Péterffy Attilával, Pécs polgármesterével egyeztet)