Címlap Balhé Képtelen megb...

Képtelen megbirkózni a Lánc utcai gettókáosszal az önkormányzat! Most a lakókat fenyegetik?

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Folyamatosan romlik a helyzet a Lánc utcai önkormányzati lakásokkal teli tömben; lapunk számos panaszt kapott a környékről, forgattunk is a helysznen nem egyszer; de nem csak nekünk tűnt fel az a káosz és áldatlan állapot, ami jellemzi a tömböt. Legutóbb éppen csütörtökön jártunk ott, miután önkényes lakásfoglalók megkeresték lapunkat, hogy elpanaszolják, mi történik velük.

Miközben az önkormányzat – vélhetően az elégedetlenkedőket csillapítandó – bőszen kommunikál,

a Város Mindenkié Csoport komoly ellentmondásokat fedezett fel az önkormányzat állításaiban.

Az önkormányzat azt állította, hogy „a Lánc utcai önkormányzati bérlakástömbben a napokban az önkormányzat és a Pécsi Ellátó Központ (PEK) egy-egy ügyintézője tartott adategyeztetést. A két szakember annál a mintegy 25 bérlőnél járt, akik fejenként több mint egymillió forintos lakbér-tartozást halmoztak fel az elmúlt években„. Illetve egy nappal később kijöttek egy újabb közleménnyel, amely szerint „újabb, ezúttal a rendőrség bevonásával zajló ellenőrzés történt a Lánc utcai bérlakástömbnél szerda este. Az önkormányzat célja, hogy a törvényesség betartása mellett rendezze a pécsi bérlakásokban élők helyzetét, így a Lánc utcai lakók viszonyait is.

Eltérő narratívák

„A Lánc utcában zajlanak az események, eltérő narratívák szerint: az önkormányzat szerint bérleményellenőrzés zajlik, a lakók szerint otthonaik elhagyására szólítják fel őket. A választott eszközök azonban árulkodóak: a Lánc utcában szisztematikus nyomásgyakorlás zajlik. A lassan már zaklató jellegű „hivatalos eljárások” egyértelműen eltérnek a bérleményellenőrzések gyakorlatától

– írja a Város Mindenkié Pécs civil szervezet. Szerintük „míg korábban 1-2 munkatárs végezte ezt az adminisztratív tevékenységet, addig most már több alkalommal olyan kíséretet választottak maguk mellé, akiknek fellépése okkal kelthetett riadalmat a lakók között és érezhették magukat megfélemlítve”.

Mit keres ott Nyőgéri alpolgármester embere?

„Múlt héten Sebestyén György (Nyőgéri Lajos alpolgármesteri referense) járta végig a családokat és szólította fel őket otthonaik elhagyására, olyanok kíséretében, akik feltehetően maguk is szereplői a Lánc utcai lakások illegális adásvételének” – fogalmazott meg komoly állítást a szervezet. Azt írták:

„A Lánc utca állapota és az ehhez kapcsolódó tény, miszerint konkrét személyekkel lehet összekötni többek között az önkényes lakásfoglalás menetét is, nyílt titok a városban, 5 éves alakulásunk óta mi is számtalanszor botlottunk már  a városban működő lakásmaffiá(k)* tevékenységébe”. 

A civilek fotói szerint „ezúttal a ‘nehézfiúkat’ a karhatalom képviselői játszották, az eljárás ugyanaz volt. Aktivistáink a lakók értesítésére érkeztek a helyszínre, ahol az érintettek elmondása alapján ismét elhangoztak a felszólítások a lakáselhagyásra, gyermekeik elvételének kilátásba helyezésével kiegészítve. Ekkor csatlakoztunk a folyosókat járó csapathoz. Jelenlétünk hatására ottlétük nehezen komolyan vehető ‘bérleményellenőrzéssé’ szelídült, amely során csupán összeírták a lakókat – meséli a szervezet.

Zavaros városi kommunikáció

A Város Mindenkié Pécs szerint „a bérlemények nyilvántartásának naprakészsége elengedhetetlen, ha az önkormányzat valóban rendezni szeretné a bentlakók helyzetét.

„Az ellenőrzés meg is történt egy hónapja, majd – a hivatalos kommunikáció szerint – múlt héten is. Mi szükség volt újra – ezúttal rendőri kísérettel – visszatérni? Szerintünk mindkét látogatás célja egyértelmű: a Lánc utca rendbetételét egyedül a lakások kiürítésével látja orvosolhatónak az önkormányzat és nem áll szándékukban együttműködni a lakókkal, függetlenül attól, hogy ők szeretnék-e rendezni tartozásaikat, vagy érintett-e gyermek a kilakoltatásban”

– vélik a civilek.

„A megfélemlítés eszközeit feltételezhetően abban a reményben alkalmazza az önkormányzat hogy így még a rövidített bírósági eljárás, illetve a kilakoltatás során ottmaradó személyes tárgyak tárolásának költségeit is megspórolja – magyarázza a Város Mindenkié, amely közölte azt is, hogy „elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a kilakoltatási moratórium ideje alatt, a vírushelyzetet figyelmen kívül hagyva próbálja meg az önkormányzat távozásra bírni lakóit! A kilakoltatásokat minden esetben bírósági eljárásnak kell megelőznie és a lakás elhagyására csak a végrehajtó szólíthatja fel a lakókat”.

„A szóban elhangzó fenyegetés nem hivatalos eljárás. Hagyjon fel az önkormányzat a lakók zaklatásával és megfélemlítésével! Működjön együtt velük tartozásaik rendezésében és tegyen a szociálisan rászoruló családok lakhatásának biztonságáért!”

– kéri a szervezet.

(Borítóképnk forrása: Város Mindenkié Pécs)