Március közepe óta magyarok millió kapták meg – vagy kapják meg ezekben a napokban – a védettségi igazolványukat. Ez azt igazolja, hogy valakit vagy már beoltottak a Covid ellen vagy átesett a Covid-fertőzésen.
Nagy a zűrzavar
Röviden összefoglalva:
- Akiket már beoltottak, olyan oltási igazolványt kapnak, amelynek egyelőre még nincs érvényességi ideje, hiszen nem tudni, hogy az oltás meddig véd a vírus ellen. Nekik mindegy, mikortól használhatják a kártyát.
- A koronavírus-fertőzésen átesetteknek viszont egy fix határidőre szóló védettségi kártyát postáztak.
- Vannak, akik átestek korábban a fertőzésen, de azóta már kaptak oltást, ők a sima, határidős védettségitől függetlenül kaptak vagy kapnak hamarosan egy olyan igazolványt is, amin nem lejárati dátum van, hanem az oltás időpontja, azaz számukra is mindegy, hogy meddig használhatják a kártyát.
- Lehetséges, hogy aki korábban igazolt fertőzött volt, az a védettségi igazolványa lejárta után kifizeti az ominózus 11 ezer forintot az ellenanyag-vizsgálatra, és további 3000 forint megfizetésével kér egy új védettségi igazolványt.
- Még mindig több százezren vannak, akik regisztráltak, de nem kaptak kártyát.
Részletesebben:
A Telex összeállításából kiderül, hogy azok, akiket már beoltottak, olyan oltási igazolványt kapnak, amelynek egyelőre még nincs érvényességi ideje, hiszen nem tudni, hogy az oltás meddig véd a vírus ellen. Utóbbiaknak, a koronavírus-fertőzésen átesetteknek viszont egy fix határidőre szóló védettségi kártyát postáztak. Ez a határidő 6 vagy 4 hónap, attól függően, hogy igazoltan fertőzött személyről van-e szó, vagy olyanról, akinél utólagosan elvégzett ellenanyag-vizsgálat bizonyítja be, hogy átesett a koronavírus-fertőzésen (nekik 4 hónap).
Erre jó az igazolvány
Hogy mire jók az igazolványok, Orbán Viktor péntek reggel sorolta a rádióinterjújában. Elvileg jövő héttől mehetünk színházba, koncertre, moziba, cirkuszba, edzőterembe, könyvtárba, múzeumba, uszodába, állatkertbe, kalandparkba, játszóházba, sporteseményre. Megnyílnak a szállodák és az éttermek zárt helyiségei is, ahová védettségi igazolvánnyal bemehetünk, akár kiskorú gyermekekkel is.
Sokak kártyájának lejár az érvényességi ideje
Azoknak, akik korlátlan időre szólót kaptak az igazolványt, lényegében mindegy, mikortól használhatják a kártyát. Viszont
akár tízezres nagyságrendben lehetnek azok, akik átestek a fertőzésen, és hamarosan lejár a kártyájuk érvényessége.
November elején már több mint húszezren, majd a hónap közepén már több mint harmincezren voltak a Covidból felgyógyultak, ennyien lehetnek, akik védettségi igazolványának az érvényessége lényegében akkorra jár le, amikor már használhatnák.
Ez persze azokra igaz, akik az azóta eltelt időben nem kaptak oltást (akik kaptak, azok a sima, határidős védettségitől függetlenül kaptak vagy kapnak hamarosan egy olyan igazolványt is, amin nem lejárati dátum van, hanem az oltás időpontja – persze ettől még ők meglepődhetnek, miért kaptak két kártyát).
Több százezer embernek még nincs
Márpedig még mindig több százezren vannak, akik regisztráltak, de nem kaptak kártyát– a kormány meg is hirdetett a jövő héttől egy tömeges oltási kampányt, elsősorban kínai vakcinával –, mert még nem kerültek sorra, vagy nem igényelte a felajánlott vakcinát. És az is lehet, hogy a fertőzésen átesettek egy része még nem is regisztrált, mert például a Covidból felgyógyulva covidos plazmaadó lett (ugyanis akit beoltottak, az már nem vehet részt a covidos plazmaprogramban).
Logikus lenne, ha meg lehetne hosszabbítani
Logikus lenne, hogy azok védettségi igazolványát, akiknek még igazoltan magas az ellenanyagszintjük – ilyenek például a plazmaprogramban részt vevők, akiknek ezt az értékét a plazmaferézisben részt vevő szolgáltatók nyilvántartják –, meghosszabbítsák a lejáratot követően.
Erre azonban nincs lehetőség
Az egyik információs számon ügyfélként sikerült megtudni, hogy a lejárt határidejű védettségi igazolvány azonban nem hosszabbítható meg.
De amíg a védettségi igazolványról szóló hivatalos szabályozás szerint az EESZT-ben nem szereplő volt covidosoknak az – egyébként 11 ezer forintba kerülő – ellenanyag-vizsgálat az út az igazolvány megszerzéséhez, érthetetlen, hogy a hivatalos állami nyilvántartásban is szereplő ellenanyagszint alapján miért nem lehet a lejárt vagy hamarosan lejáró igazolványok érvényességét meghosszabbítani.
Pénzért viszont újat lehet kérni
Azt persze elméletben bárki megteheti, aki korábban igazolt fertőzött volt, hogy a védettségi igazolványa lejárta után kifizeti az ominózus 11 ezer forintot az ellenanyag-vizsgálatra, és további 3000 forint megfizetésével kér egy új védettségi igazolványt.