Címlap Balhé Horrorisztiku...

Horrorisztikus: adatroaming miatt 2,7 milliós telefonszámlát kapott egy pécsi férfi!

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Egészen hihetetlennek tűnő telefonszámlát kapott egy pécsi fiatalember az egyik mobilszolgáltatótól: adatroaming címén 2,7 millió forintot követelnek tőle. Ügyvédhez fordult, mert természetesen irreálisan magasnak tartja az összeget – ráadásul kikapcsolta a mobilnetet. Akkor mégis hogyan történhet ilyesmi?!

Alig több mint egy napra ugrott le a Szerbiában, Vajdaságban élő szüleihez Csaba. Mint később kiderült, drága kiruccanás volt: a hazai szolgáltatójától ugyanis érkezett a számla, amely adatroaming címén 2,7 millió forintot tartalmazott!

„A 2,7 millión teljesen elképedtem!”

– Elsőre azt hittem, ez csakis valami tévedés, félreértés lehet – mesélte a Pécs Aktuálnak a pórul járt pécsi fiatalember. – Főképp azért, mert a határon kikapcsoltam a mobilnetet: nem először ugrottam haza, tisztában vagyok azzal, mit kell tenni ilyenkor. Ennek ellenére másnap azzal szembesültem, hogy aktív a jel. Emiatt aztán számítottam is 60–80 ezres költségre, de a 2,7 millión teljesen elképedtem!

A szolgáltató adatai szerint Csaba az egyik nap 17 órától másnap 19.30-ig adatroamingolt, vagyis 26 és fél órán át netezett vele. Mindez azt jelenti, hogy

óránként 100 ezer forintért használta a szolgáltatást!

– Természetesen ügyvédhez fordultam, mert irreálisan magasnak tartom ezt az összeget! Ha most öt napig otthon maradtam volna, akkor kapok 12 milliót?! Tegyük hozzá, hogy éjszaka ráadásul nyilván aludtam, továbbá összesen másfél órát neteztem Szerbiában, azt is annak tudatában, hogy a szüleim wifijét használom. Értetlenül állok a történtek előtt, remélem, csak elírták a számokat, vagy valami más hiba történt.

A szolgáltató szerint nem történt itt semmiféle hiba.

Csaba és ügyvédje első levelére az volt a válasz, hogy nagyon sajnálják, de az adatforgalmazás megtörtént, fizetnie kell. A második levélben már gálánsabbak voltak:

10 százalékot hajlandóak voltak elengedni!

Miután hasonló sztorikat (nagyságrendekkel kisebb összegekkel) azért rendszeresen hall az ember, nem is csodálkoztunk azon, hogy a történet hallatán abszolút nem lepődtek meg az általunk megkeresett, mobiltelefonok forgalmazásával foglalkozó bolt alkalmazottai. Kérdésünkre, hogy mégis miként lehet egy ilyen kellemetlenséget tutira elkerülni, a következő választ kaptuk.

– A repülő üzemmód bekapcsolása az egyetlen biztos megoldás! Tudni kell, hogy sok készülék lehet szoftverhibás, ami miatt előfordulhat, hogy bár az érintett tényleg kikapcsolta az adatroamingot, az magától visszakapcsol. Nem mellesleg azzal is tisztában kell lenni, hogy bár bizonyos programokat éppen nem használunk, attól azok még a háttérben dolgoznak, frissítik magukat, és ilyenkor szintén adatot forgalmaznak.

Lapunk egyik olvasója eljuttatta nekünk a Telenor Serbia SMS-ét, amelyben tájékoztatják az országba lépőt az adatroaming költségeiről. Eszerint: hívásindítás: 325 Ft/perc, hívásfogadás: 150 Ft/perc, SMS-küldés: 122 Ft/darab,

Adatroaming a 2-es zónában: 210,83 Ft/0,1 MB!

És itt van a kutya elásva! A többség nyilván nem szorozgatja fel, hogy eszerint 1 MB 2100 forint,

vagyis 1 GB több mint 2 millió!!!

A miheztartás végett! Nemrég kaptam mintegy 50 nagyméretű képet a fotós kollégámtól, a méret 526 mega volt. A fenti árakkal számolva tehát a fotók letöltése 526×2100, vagyis 1 millió 104 ezer 600 forintomba került volna!

Ez rablás! – legalábbis szerintem.

Sokaknak okozott már kellemetlen pillanatokat, amikor hajóra, kompra szálltak külföldön (például Dániából Norvégiába, Németországból Svédországba utazva), s miután az Európai Unión belül, ergo „biztonságban” érezték magukat, nyugodtan neteztek, telefonáltak. Aztán nem kis meglepetésre jöttek az egy-két százezres számlák. A hajókon ugyanis van térerő, csak éppen műholdas segítséggel, épp ezért elég költséges – így aztán a megoldás itt is a telefon kikapcsolása, a repülő üzemmód lehet. A tengerjáró hajókon egyébként sokszor „bérletet” lehet váltani a netezéshez.