A kormány gazdaságmentő csomagjából látszólag kimaradtak a turisztikai ágazathoz sorolt vendéglátósok. Tömeges elbocsátás jöhet, illetve ez már múlt idő a legtöbb foglalkoztató esetében. Mi lesz azonban a pincérekkel, szakácsokkal, pultosokkal, és úgy általában azokkal, akik a szolgáltató-szektorban dolgoztak?
Az mFor írt egy alapos cikket arról, hogy nem teljesültek a turisztikai és vendéglátós szakmai szervezetek válságkezelő javaslatai, így a kormány történelminek nevezett csomagja ellenére tömeges elbocsátások lehetnek az ágazatban.
Az Orbán-kormány által történelminek nevezett és Palkovics László innovációs és technológiai miniszter által kedden bemutatott gazdasági mentőcsomag gyakorlatilag
egyik elemét sem tartalmazza annak a válságkezelő javaslatcsomagnak, amit a turisztikai és vendéglátó szakmai szervezetek küldtek meg a kormánynak
annak érdekében, hogy rövid időn belül ne kényszerüljenek tömeges elbocsátásra az ágazatban.
„A vállalkozások bevétel nélkül, munka nélkül gyakorlatilag nem tudnak bért fizetni a munkavállalóknak, így rövid időn belül tömeges elbocsátásokra kerülhet sor az ágazatban. Nincs munkajogilag olyan státusz, amelyben 3 hónapon keresztül munkavégzés nélkül megtartható az alkalmazott munkavégzés nélkül, úgy, hogy a társadalombiztosítási jogviszonya megmaradjon, és a létfenntartásához egy minimális szociális támogatást kapjon”
– idézi a lap a Magyar Vendéglátók Ipartestületét.
A szállodaszövetség is csatlakozott ahhoz az elképzeléshez, hogy rendkívüli munkajogi státuszt vezetett volna be: bérfizetés helyett szociális támogatásban részesíthessék volna a munkavállalókat, a munkaadó pedig később az ezen a címen kifizetett szociális támogatásokat (a következő 3 éven keresztül) a szociális hozzájárulási adóból levonhatná.
Ezt kérte tehát a szakma annak érdekében, hogy ne legyenek tömeges elbocsátások.
Ehhez képest a kormány történelmi csomagjában mindössze annyi szerepel, hogy rövidített munkaidőre, 70 százalékban átvállalja a bérköltséget az állam 3 hónapra.
A turizmusban, vendéglátásban viszont nincs rövidített munkaidő, egy pincér, szobalány egyáltalán nem tud dolgozni, hiszen a szálloda, étterem hónapokig bezárt. Így maximum látszólagos munka színleléséről lehetne szó: úgy tesznek papíron, mintha a pincér dolgozna, miközben igazából otthon ül.
Így pedig igazából a munkaadó és az állam is munka nélkül fizetne ki bért a munkavállalónak, ezt pedig vélhetően számos vállalkozó nem engedheti meg magának – hívja fel a figyelmet az mfor.
Palkovics Lászlóval két részben meghallgatható interjút készített az Inforádió, amiből még több részlet kiderül ugyan a gazdaságmentő csomagról, de a vendéglátósok, szolgáltatói szektor (ahol szinte minden leállt hetek óta) problémái nem kerültek szóba.