Nem volt még ilyen "semmilyen" szilveszter városban, hogy ne lehetett volna legalább az utcán vagy egy étteremben ünnepelni. Az elmúlt száz év szilveszterei mindig mulatsággal teltek, erről tanúskodnak a régi képek is.
Eredetileg a Szilveszter, azaz az év utolsó napjának és az új év kezdetének ünneplése a 4. századi Szent Szilveszter pápa halálának napjára emlékeztető mulatság volt. Ebből alakult ki végül is napjaink óév búcsúztató szokása. Így volt ez a képek tanúsága szerint 1981-ben is.
1969-ben pedálul akkora buli volt a városban, hogy nem volt elég zenekar. Erről a Dunántúli Napló írt. „Szilveszter este a sokféle alkalmi rendezvény miatt kevés volt a hivatásos zenész. Pécsett és a megyében összesen több mint 100 alkalmi zenekar állt össze csaknem 500 zenésszel, hogy ne maradjon el szilveszteri mulatság. „
A hetvenes évek végétől indultak be az igazi bulik a Széchenyi téren. A rendszerválástól kezdődően kicsit minden jobban elszabadult, éjfél után már csak robbanó petárdák között és üvegszilánkon keresztül lehetett átjutni a téren.
Többször volt olyan is, hogy karácsonyfa nélkül ment a mulatság. Több évig csak december 30-ig állt a fa, mert az egyik szilveszteren részegek mászták meg a mindenki karácsonyfáját, de volt olyan is, hogy annyira csúnya volt a fa, hogy karácsony után már el is távolították.
Korábban nem volt jellemző az utcai ünneplés, inkább a zenés táncos éttermi mulatságok voltak népszerűek. 1965 szilveszterén a malac volt a sláger, a legtöbb étteremben malacpecsenyével, disznótorossal és pezsgős káposztával csalogatták a vendégeket. A pécsi éttermek menüjében volt még savanyú malacleves, töltött malac, malacaprólékleves, malacpörkölt, és kürtőskalács. A ma szokásos virsli még sehol nem volt divat.
A ma már nem létező Hullámfürdő vendéglőben is remek szilveszteri mulatságok voltak, 1948-ban a Jambó tánczenekarral. Az étterem sok évtizeden keresztül divatos, felkapott hely volt.
Forrás: Régi Pécs