Nagyon fontos kérdésekre adott választ Kemenesi Gábor pécsi virológus, akit az oltóanyagok gyors kifejlesztése kapcsán kérdeztek egy videóinterjúban. Mondjuk a részleteket!
A koronavírus oltóanyagokkal kapcsolatban sokan teszik fel a kérdést: vajon a minőség rovására megy a gyorsaság és kimaradhatnak olyan kísérletek, ami miatt veszélynek vagyunk kitéve? A pécsi virológus egyszerűen és érthetően fogalmazott: minden lépést betartanak, amit eddig is. És hogy hogyan lehetséges ez? Válasz: pénz és közös akarat!
Sok olyan ismerős és kollégától hallottam, hogy gyors a vakcina fejlesztés
„Nem a mostani gyors, az eddigiek voltak lassúak”
– kezdte a beszélgetést Kemenesi Gábor.
Azok a biztonsági lépések, a tesztelések, amik mozgatták a vakcina fejlesztéseket, ezek most is ugyanúgy megvannak, csak a financiális háttér, amit a nagy államok, szervezetek betoltak, az meggyorsította a fejlesztést. Nem kell éveket várni – hangsúlyozta Kemenesi Gábor.
Nem számít a pénz!
Nem számít a pénz, hogy orvosokat toborozzunk, hogy kutatókat toborozzunk? Nem kell pályázni! Nem kell várni, mert minden szépen megy a maga medrében – mondta.
Ugyanannyi emberen teszteltek most is!
– Ugyanúgy tesztelnek, csak időben össze van sűrítve – hangsúlyozta Kemenesi Gábor.
– Más vakcinát 10 évig fejlesztenek és az biztonságosabb! – mondják sokan.
Jöhet a 4-es klinikai fázis, mit is jelent?
A hosszú távú megfigyelés a 4-es klinikai fázis, ami arról szól, hogy engedélyezik a vakcinát és elkezdik a populációban használni. Nem tízezres nagyságrenden, hanem annál jóval nagyobb, milliós nagyságrenden nézik a mellékhatást, ami ilyen fázisnál már extrém ritka.
„Szerencsénk volt a koronavírussal!”
– Az elmúlt tíz évben foglalkoztunk már a koronavírussal, elindultak már kísérletek, vakcinafejlesztések. Elkészültek a kísérleti elrendezések – hangsúlyozta Kemenesi Gábor, aki elmondta, hogy ez az eredménye annak, hogy 10 hónap alatt meglett az első vakcina. És ilyen értelemben „szerencsénk” volt a koronavírussal, mert meggyorsította az egész eljárást.