A Telex birtokába került a Nemzeti Népegészségügyi Központ levele, amelyben a háziorvosokat és a kórházakat tájékoztatják a harmadik oltások beadásáról. A Müller Cecília országos tiszti főorvos által aláírt levélben összefoglalják, milyen harmadik oltás ajánlott a különböző típusú vakcinák után.
A dokumentumban a következők olvashatók:
- A harmadik (booster) oltás elsősorban a Covid-19 megbetegedés szempontjából kockázati csoportba tartozó időseknek, krónikus betegségben szenvedőknek, elhízottaknak, immunszupprimált betegeknek megfontolandó.
- A harmadik oltást minimum 4-6 hónappal a második oltás beadása után kaphatják meg az érintettek.
- Az oltásról az orvos dönt, aki konzultálhat erről a beteg kezelőorvosával.
- Külön figyelmet kell fordítani az autoimmun betegségben szenvedőkre.
- Az NNK ajánlása szerint a tudományos eredmények alapján általában erősebb immunválaszt válthat ki, ha a harmadik oltást más típusú oltóanyaggal adják be, mint az első kettőt (heterológ oltási sorozat).
A dokumentumban egy táblázat is található amelyben feltüntetik, hogy melyik vakcinát mivel lehet keverni.
- AstraZeneca után Pfizer, Moderna és Sinopharm;
- Janssen után Pfizer, Moderna Sinopharm;
- Moderna után Sinopharm, Janssen, AstraZeneca;
- Pfizer után Sinopharm, Janssen, AstraZeneca;
- Sinopharm után Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen;
- Szputnyik-V után Pfizer, Moderna, Sinopharm ajánlott.
Mindegyik esetben feltüntetik, hogy ha a felsorolt vakcinák valamilyen okból nem használhatók (kontraindikáció) az adott páciensnél, akkor a harmadik oltás lehet ugyanolyan, mint az előző kettő (homológ oltás).
Amint az a listából látszik, a kínai Sinopharmra van a legtöbb javaslat, mivel ez az egyetlen elölt víruson alapuló vakcina, így ehhez mindegyik másik típusú oltás ajánlott. Az orosz Szputnyik V-t azért nem ajánlják sehol harmadik oltásnak, mert abból elfogytak a hazai készletek.