Több mint 450 évesre datálják Európa és talán a világ legősibb szőlőtőkéjét, ami hol máshol, mint Pécsett található. A törökök által behozott csemegeszőlő még ma is terem, viszont nemcsak erre lehetünk büszkék! A szőlőmatuzsálem mellett több olyan ősi fajta is van, ami rendkívül jól érzi magát városunkban.
Pécsett több mint 1800 olyan fajtát gondoznak, ami egykor a Kárpát-medencében népszerű volt és több száz éve őseink is fogyasztották
Érdekesség, hogy régiónkban a szőlőtelepítés egészen Probusz császár idejére vezethető vissza. A 276-tól uralkodó római ha nem háborúzott, akkor Pannónia jólétéért dolgoztatta katonáit, mocsarakat csapoltatott le és az ő nevéhez köthető az első szőlővessző telepítése is a szerb-horvát határon elnyúló Tarcal-hegység lejtőin.
Pécsett a törökök szőlője még ma is terem
Jó nagyot ugorva az időben, a török hódoltság idejére teszik annak a szőlőtőkének a telepítését, ami még a mai napig megörvendezteti tulajdonosait.
Rosa Menna Di Vacca a fajta neve, amit a törökök egykor kedvenc csemegeszőlője lehetett. Hatalmas fürtjei akár 1,5 kilogrammot is nyomhatnak és igen, a mai napig élvezzük gyümölcseit
– mondta Teszlák Péter, a PTE Bortbirtok kutatója.
Több mint 450 éves, de akár több is lehet
A belvárosi családi ház udvarán, valamint a Lyceum utcában található szőlőtőke korát pontosan nem tudják meghatározni.
– Ez a szőlő Európában biztosan a legősibb, de sokan mondják, hogy a világon sincs még egy ilyen koros és jó állapotban lévő tőke – tette hozzá Teszlák Péter.
Pécs több pontján is találunk ősi szőlőt
– Érdekesség, hogy erről az szőlőmatuzsálemről 40-50 évvel ezelőtt vágtak vesszőt, így újabb és újabb tőkéket telepítettek. Ez pedig jelenleg is megtalálható a Szentmiklóson, azaz Pécs nyugati domboldalán – árulta el a kutató.
Hihetetlen, hogy milyen túlélő a törökök tőkéje
– A nagy bogyójú csemegeszőlő, ha jó helyre van ültetve, akkor megsaccolni sem lehet, hány száz évig terem. Az ősi tőkéből kiindulva minimum 400 évig bírja, ami egészen elképesztő – mondta a kutató.
Pécsiek, legyünk büszkék a tőkékre!
Bár sok pécsi ismerte már ezt a történetet, azt valószínűleg kevesen tudják, hogy ezen ősi fajták megmentéséért évtizedek óta küzdenek is Pécsett. Létezik egy génbank, ahol több mint 1800 különböző tőkét nevelnek csak azért, hogy az egykor Kárpát-medencében fellelhető szőlőfajtákat megőrizzék az utókornak.
És hogy hol őrzik ezeket a „kincseket”?
Pécstől nem messze, Szentmiklóson. Itt található a PTE Borbirtok, azaz az a szőlő- és kutatóintézet, ami világviszonylatban is előkelő helyen áll.
– Külön öröm számunkra, hogy egyre több borász keres fel minket csak azért, hogy a több száz évvel ezelőtti tőkéket telepítsék újra. Ezáltal őrzik meg a Kárpát-medencében egykor fellelhető fajtákat – mondta Teszlák Péter.