Címlap Közlekedés Részegen e-ro...

Részegen e-rollerezett, az Alkotmánybírósághoz fordult, hogy ne büntessék meg

Cikkünk frissítése óta eltelt 7 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az Alkotmánybíróság kedden kezdte tárgyalni azt az alkotmányjogi panaszt, amelyben a panaszos azt sérelmezi, hogy a bíróság olyan bűncselekmény (ittas állapotban elkövetett járművezetés vétsége) miatt vonta felelősségre, amelynek elkövetési eszközéről, azaz az elektromos rollerről a jog az elkövetés idején nem is rendelkezett. Az alkotmánybíráknak tehát arra kell válaszolniuk: lehet-e a hatályos jogszabályok alapján ittas járművezetés vétségét elkövetni elektromos rollerrel?

A Debreceni Járásbíróság és a Debreceni Törvényszék is a panaszos büntetőjogi felelősségét állapította meg korábban – írja az Index.

Az történt ugyanis, hogy az indítványozó 2021. július 14-én

éjszaka ittasan vett igénybe egy elektromos rollert. Használat közben igazoltatták, majd eljárás indult ellene ittas állapotban elkövetett gépjárművezetés vétsége miatt.

A Debreceni Járásbíróság végzése után az e-rolleres tárgyalás tartását kérte. A bíróság 2022. március 17-én megállapította a férfi felelősségét ittas állapotban elkövetett járművezetés vétségében, és ezért pénzbüntetést, valamint tíz hónapra közúti járművezetéstől való eltiltást szabott ki. Az indítványozó fellebbezése nyomán eljáró Debreceni Törvényszék 2022. november 22-én az elsőfokú ítéletet helybenhagyta – írja a lap.

Az e-rolleres ezt követően alkotmányjogi panasszal fordult az Alkotmánybírósághoz, amelyben azt állítja, hogy a büntetőjogi felelősségre vonása olyan bűncselekmény miatt történt, amelynek elkövetési eszközéről (az elektromos rollerről) a jog az elkövetés idején nem rendelkezett.

Az indítványozó hivatkozott az Alaptörvény XXVIII. cikkének (4) bekezdésére, ami kimondja:

Senki nem nyilvánítható bűnösnek, és nem sújtható büntetéssel olyan cselekmény miatt, amely az elkövetés idején a magyar jog vagy – nemzetközi szerződés, illetve az Európai Unió jogi aktusa által meghatározott körben – más állam joga szerint nem volt bűncselekmény.

A panaszos azt is hangsúlyozza, hogy nem a szabad bírói mérlegelést támadja, hanem a bíróság Alaptörvény-ellenes jogalkalmazását, ami a bűncselekmény törvényi tényállásának kiterjesztő értelmezésében valósul meg.

Az ügy és a jelenség is érdekes, ezért hamarosan a témában a Pécs Aktuál podcasttal készül, amiben jogi szakértőnkkel elemezzük majd az e-rollerezést, illetve kibeszéljük a fenti esetet is.
(Borítóképünk illusztráció!)