250 olasz katona érkezik majd Magyarországra a NATO kirendeltsége alatt
– jelentette be Mario Draghi olasz miniszterelnök az Agenzia Nazionale Stampa Associata (ANSA) olasz hírügynökség szerint, amelyet az Index szemlézett.
A miniszterelnök bejelentette, hogy Olaszország 1000 katonával fogja bővíteni a NATO-hozzájárulását: 250 katonát Magyarországon, további 750 katonát Bulgáriában fognak állomásoztatni. Mario Draghi ezenkívül kifejezte háláját Romániának a Fekete-tengeren végzett aknamentesítésért, illetve Szlovákiának a légvédelmi támogatásáért.
A NATO fokozta tevékenységét a keleti szárnyon, és az olasz hozzájárulás már 2500 főt tesz ki.
Középtávon készen állunk arra, hogy 250, illetve 750 fővel megerősítsük jelenlétünket Magyarországon és Bulgáriában, összhangban szövetségeseink intézkedéseivel
– mondta.
A NATO tagállamai korábban megegyeztek abban, hogy a nemzetközi szervezet újabb csapatokat küld kelet-európai tagországaiba. Már az orosz–ukrán háború kitörését megelőzően is küldtek szárazföldi, légi és vízi csapatokat Kelet-Európába, azonban a orosz inváziót követően ez a mozgósítás felerősödött.
A NATO Reagáló Erőiből alakul Romániában NATO-harccsoport
A NATO romániai harccsoportját (Battle Group Forward Presence – BGFP) azoknak a többnemzetiségű szövetséges csapatoknak az átminősítésével alakítják meg május folyamán, amelyeket a Reagáló Erők részeként vezényeltek Romániába – közölte csütörtökön a bukaresti védelmi minisztérium.
A tárca felidézte:
a bulgáriai, romániai, szlovákiai és magyarországi harccsoport létrehozásával a NATO védelmi és elrettentő képességét akarja közép- és hosszú távon erősíteni, miután Oroszország katonai konfliktust idézett elő Ukrajnában.
Franciaország kezdeményezésére a romániai harccsoport gerincét a Romániába küldött nagyon magas készenlétű összhaderőnemi műveleti erejéhez (VJTF) tartozó francia zászlóalj fogja képezni, amelyhez rotációs alapon csatlakoznak majd belgiumi és holland csapatok. A romániai BGFP fő ereje a Brassó megyei Nagysinken működő összevont kiképzőközpontban fog a román hadsereg alakulataival közösen gyakorlatozni – részletezte a román védelmi tárca.
Franciaország ugyanakkor egy légvédelmi különítményt is küld a román légelhárítás Midia-foknál lévő kiképző és gyakorlatozó támaszpontjára.
A francia parancsnokság alatt létesülő romániai NATO-harccsoport erősíteni fogja a román-francia katonai együttműködést és hozzájárul a biztonság növekedéséhez a NATO keleti szárnyán. Románia együttműködése stratégiai partnereivel és az ország területén állomásozó jelentős katonai erők jelenléte növeli a reagálóképességét a fekete-tengeri válság közepette – értékelte a román védelmi minisztérium.