Címlap Rövidhírek Baranyában is...

Baranyában is feltűnhetnek a NÉBIH pálinkaellenőrei

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Ezekben a hetekben kiemelten ellenőrzik a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a pálinkaalapanyagként felhasznált barack és málna származását.

Az akció célja, hogy a pálinka, mint az egyik leghíresebb Hungarikum-termékünk – az előírásoknak megfelelően – valóban és kizárólag Magyarországon termett gyümölcsből készüljön.

A Pálinkatörvény alapján csak olyan gyümölcspárlat nevezhető pálinkának, amelyet Magyarországon termett gyümölcsből – ideértve a gyümölcsvelőt is – készítettek, és amelynek cefrézését, párlását, érlelését és palackozását is hazánkban végezték. Magyarországon a legtöbb pálinka barackból készül, illetve ez fogy a legnagyobb mennyiségben.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint a tavaszi lehűlés és fagyok miatt idén a kajszitermés 70-95 százalékos kiesése várható. A klímaváltozás hatásai hazánkban nemcsak a fajtagazdag barack-, hanem a málnatermő területeket is sújtják. Szakértők szerint az egyre gyakoribb aszályos időszakok és a június-júliusi hőség miatt az optimális hektáronkénti 10-12 tonna hozam helyett, csak 2-4 tonna málna terem, így az idei termés 1000 tonna alatt várható.

A feldolgozópiacon jelentkező gyümölcshiány ismeretében a Nébih szakemberei az elkövetkező időszakban kiemelten ellenőrzik a pálinkaalapanyagként felhasznált barack és málna származását, valamint a késztermékek alkoholeredetét.

Az országos akció során az előállítók mellett a forgalmazóknál, kereskedelmi és vendéglátóipari egységeknél is vizsgálódnak.

Kiemelt képünk illusztráció.