Vagy, hogy hány pécsi van karanténban egészen pontosan? Nehezebb kérdés ez, mint elsőre tűnik. Szavazzon!
Bár külföldön szinte mindenhol, Magyarországon eddig nem közölték hivatalosan, hogy melyik megyében, településen hány igazolt koronavírus-fertőzött van, és azt sem, hogy hányan vannak pontosan karanténban (önként vagy kötelezően).
(Nem hivatalosan, de megbízható forrásokból azonban nagyjából lehet tudni és még kideríteni sem túlságosan nehéz – a szerk.)
Hogy miért nem árulja el az Operatív Törzs, tisztifőorvos, vagy a kormány a fertőzés területi eloszlását, arról pedig csak találgatások vannak, eddig ugyanis összetett és szakszerű magyarázat nem igen született ebben a témában.
Bár a tisztifőorvos szerint úgy kell tekinteni és döntéseket hozni mindenkinek, köztük a felelős vezetőnek,
mintha mindenki fertőzött lenne;
a másik oldalon jogos elvárásnak tűnik, hogy például legalább a polgármesterek minden információ birtokában lehessenek (még akár úgy is, hogy azokat nem hozhatják nyilvánosságra és közvetlen kollégáikkal sem oszthatják meg.)
Na, de mi a helyzet az átlagemberekkel? A mezei polgárokkal, városlakókkal? Nekik kell-e tudni arról, hogy pontosan hány fertőzött van a szomszédban, utcában, helyi elkülönítőben? Ebben a kérdésben már igencsak megoszlanak a vélemények. Összeszedtünk néhány érvet pro és kontra is.
Tudni akarom, mert…
- jogom van tudni, mert az állam van értem és nem fordítva
- csak így tudok felelős döntéseket hozni otthonom védelme érdekében
- hamis magabiztosságot ad, hogy csak „kevés” beteg van
- idegesít, hogy ők tudják, én meg nem
Nem akarom tudni, mert…
- fölösleges tudnom, úgy kell csinálnom, mintha én is fertőzött lennék, vagy a szomszéd
- semmi hasznom nem származik abból, ha tudom a pontos adatokat
- hamis magabiztosságot ad, ha tudom, hogy „csak kevés” beteg van
- irreleváns adat, nincs jelentősége, mert mindenki potenciális hordozó lehet már
„Ha nem érzik a súlyát, megszegnék a szabályokat is.”
Számos orvossal is beszéltünk erről a témáról. Ők már kevésbé megosztottak, mint az átlagemberek, a többségük azon az állásponton volt, hogy a járvány jelenlegi állapotában fölösleges területi adatokat közölni. Nem tartották ugyanakkor kizártnak, hogy ez a későbbiekben hivatalosan is megváltozhat: vagyis lesznek területi adatok.
Szerintük a cél jelenleg az, hogy
„mindenki vegye nagyon komolyan a fenyegetést”,
és csak végszükség esetén mozduljon ki otthonról.
Ez a legfontosabb oka annak – véleményük szerint, hogy nem lehet tudni területi adatokat. Mert, ha tudnák, akkor nem félnének eléggé az emberek, tömegesen szegnék meg a szabályokat, és sokkal gyorsabban és valóban tízezres nagyságrendben lobbanna be a járvány.
„Ha nem érzik a súlyát a járványnak, akkor tömegesen megszegnék a szabályokat is” – összegezte az egyik orvos.
Egy másik orvos beszélgetőpartnerünk szerint, ha kiderülne, hogy Pécsett például már 1000 beteg van, akkor
„több tízezer pécsi lélegezne fel, és ezzel együtt jó eséllyel lazítana a szabályokon is: többet járna el boltba, városba, hiszen egy 140 ezres városról beszélünk.”
Ha pedig az derülne ki hivatalosan, hogy csak alig 80-90 igazolt beteg van, akkor szinte lehetetlen lenne betartatni az „önkéntes karantént” a lakossággal, pedig szerintük most erre van a legnagyobb szükség.
SZAVAZÁS
(Fotó: illusztráció!)