Annyira szépek a lepkék. Sőt, kecsesek is, ahogy repkednek virágról virágra. Általában. Ez viszont? Hatalmas és nem is repül túl sokat! 25 centiméter szárny-fesztávolságú farontólepkére Ausztráliában találták egy iskolánál - írja a Guardian.
A világ legnagyobb és legnehezebb lepkéjének egy példányára egy iskolánál figyeltek fel a munkások.
A nőstények ilyen hatalmasak: 30 gramm is lehet
Ritkán találkozni velük, megfigyelni pedig még nehezebb, mert rövid ideig élnek. Csupán pár napot.
Az iskola igazgatója elmondta: az új épületszárny az esőerdő szélén épül
„A dolgozóinkat és a diákokat nem hökkentette meg a felfedezés, mivel Mount Cotton térsége a legkülönfélébb állatoknak ad otthont, mindazonáltal ilyen éjszakai lepkét még sosem láttunk”
jegyezte Meagan Steward.
A munkások lefényképezték a lepkét, majd biztonságba helyezték az erdőben. Az Endoxyla cinereus a farontó lepkefélék (Cossidae) családjába tartozik és felnőtt példányai mindössze néhány napot élnek. A Queenslandi Múzeum rovartani részlegének vezetője, Christine Lambkin szerint ez faj a legnagyobb testsúlyú éjszakai lepke.
Nem igazán tudnak repülni
A nőstények a legtöbb esetben csak felkapaszkodnak egy fára vagy egy kerítésoszlopra, és ott várják, hogy a hímek rájuk találjanak”- magyarázta a szakember.
A hímek sokkal kisebb termetűek, nagyjából feleakkorák. A nőstények nem táplálkoznak, felnőtt életük mindössze néhány napra korlátozódik, felnőnek, párzanak, lerakják a petéket és elpusztulnak.
Az iskolaigazgató szerint a felfedezés jó alapanyagot szolgáltatott a kreatívírás-tanóra számára.
A gyerekek egy farontólepke-invázió forgatókönyvét vázolták fel. Steward szerint a diákok néhány rendkívül kreatív, fantáziadús történetet írtak, köztük egy olyat, amelyben az egyik tanárnőt felfalja egy hatalmas lepke.
(MTI)