Bejárta a helyi és az országos sajtót a hír délután: Mellár Tamás visszalépett az előválasztástól.
Lapunk is kapott ilyen jelzést, sőt igen részletes beszámolókat – lásd a fenti cikkben a részleteket; de más lapok is kaptak ilyen jelzést – névtelenséget kérő, ámde hitelesnek tekinthető forrásoktól.
Egy gond van ezzel, a hírt azóta sem erősítette meg, de nem is cáfolta sem Mellár Tamás, sem a Párbeszéd. Na, de miért nem?
Minden szempontból szokatlan lépés ez, ezek a hírek ugyanis egyrészt rombolják Mellár esélyeit, de rombolják a teljes előválasztás körüli legendát is – ha ez egyáltalán számít még valamit. Tehát a logikus lépés vagy a hír megerősítése és a visszalépés indoklása lenne, vagy annak cáfolata minél gyorsabban. Mégsem ez történik, hanem csak hallgatás van és lapítás.
Az elmúlt órákban számos kormányellenes politikussal, vagy azok közvetlen holdudvarába tartozó szereplővel folytattunk háttérbeszélgetéseket. Ezek alapján nem zárható ki, hogy Mellár csak blöfföl; pontosabban nem is ő, hanem a szivárogtatók blöfföltek helyette azért, hogy Mellár „tiszta” maradhasson – ő ezért hallgat egyelőre.
A teória szerint ugyanis
Mellár visszalépésének lebegtetése, és minden ami ezzel járhat – akár az is, hogy kilép a Párbeszéd országgyűlési frakciójából, amely akkor meg is szűnne –, csak fenyegetés; amolyan utolsó figyelmeztetés a politikus részéről. Mert megunta az MSZP és Péterffy Attila keverését.
A Párbeszéd rengeteget veszíthet Mellár kilépésével; összeomlana a frakciójuk, csökkenne a pénzük és az erőforrásaik is, mindez pedig a kampányban rettenetesen rosszul jönne a pártnak ősszel, és személyesen Karácsony Gergelynek is.
A kormányellenes pécsi szavazók egy része is elfordulhat nem csak az előválasztástól, hanem az igazitól is (ez utóbbi lenne a komolyabb probléma), hiszen azt látnák, hogy kukázták, vagy beáldozták a pártok a legesélyesebb, legnépszerűbb jelöltet, aki – a sorozatos mérések alapján biztosan – megnyerné újra a körzetet.
Forrásaink úgy vélik, Mellár tisztában van azzal, hogy az MSZP megbízhatóbb káderre cserélné Bodnár Imre személyében; de ha ő marad az egyetlen jelölt, amire elméleti esélye azért van/volt, akkor nincs más választása a szocialistáknak, mint vele tartani. Erről persze megoszlottak a vélemények, mi is írtunk már arról belső források alapján, hogy az MSZP-nek az sem lenne rossz, ha Mellár helyett Nemes Balázs futna be. Nemes azonban önállóan nem tud nyerni Mellárral szemben, legalábbis a mérések szerint – magyarázzák informátoraink.
Mellár tehát mindenképpen bele akarja kényszeríteni a baloldalt abba, hogy mellé álljanak, vagy legalábbis ne menjenek ellene nyíltan; mert tudja, hogy a Momentumos fiatal politikust simán legyőzi.
Ha azonban az MSZP ellene indítja Bodnárt is, és mögé teszik minden erőforrásukat – és a helyi Jobbikét is esetleg, amellyel szoros szövetségben dolgoznak Pécsett -, akkor Mellár esélyei durván romlanak annak ellenére, hogy Jakab Péter támogatását élvezi.
Tehát beszélgetőpartnereink úgy vélik, Mellár talán csak tiszta és egyszerű helyzetet akart teremteni, és bemondta előre a lapjait, komoly kényszerhelyzetbe hozva ezzel a Párbeszédet, Karácsony Gergelyt, de az MSZP-t is. (Azért is szánhatta magát erre a lépésre, mert megbízható, de nem megerősített információk szerint eddig nem kapott biztos befutó, listás helyet egyik pártnál sem; így ha képviselő akar maradni, akkor nyernie kell egyéniben 2022-ben. Persze elképzelhető, hogy ez változik még, de biztosnak tekinthető „hely” nagyon nincs egyik pártban sem már, csak akkor, ha országosan ismert húzóneveket dobnak ki az MSZP-ből, vagy a Párbeszédből – a szerk.)
Nagy kérdés, hogy Karácsonynak és a Párbeszédnek mennyire fontos Mellár valójában, mennyire erősek a kormányellenes szövetségen belül, és mennyire fontos, hogy egyben maradjon és működni tudjon az országgyűlési frakciójuk jövő tavaszig.
Ha nem annyira, akkor Mellár eltaktikázta magát, nem is kicsit! Ez esetben valóban nem marad más út előtte, mint amit csütörtök napközben is hallottunk: függetlenként elindul 2022-ben Pécsett. Vagy nyugdíjba megy.