Címlap Arc Kovács Adrien...

Kovács Adrienn: Álom lenne, ha egy „én-magasságú” lakásban élhetnék

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Kovács Adrienn 46 éves, de alig nyom 30 kilogrammot. Egy veleszületett betegség miatt magassága csupán 1 méter. Tolószékben él, de pár lépést anélkül is meg tud tenni. Álmai nem nagyok: egy olyan lakást szeretne, ahol minden „én-magasságú”. Ez pedig hamarosan elérhetővé válhat számára Pécsett. A Kerek Világ Alapítvány kezdeményezésére egy hiánypótló társasház kialakítását tervezik Kertvárosban.

Adrienn arca sok pécsi számára ismerős lehet. Bár Somogy megyében nőtt fel, főiskolás évei kezdetén Pécsre költözött. Azóta pedig – elmondása szerint – nincs olyan kilátó a Mecseken, amire ne jutott volna fel. Persze segítséggel. Mert segítség mindig volt neki.

Nincs olyan kilátó a Mecseken, amire ne jutott volna fel

‒ Legtöbbször olyan lakásban éltem ‒ sőt nyolc évig kollégista voltam, összesen három pécsi kollégiumban ‒, ami nem volt akadálymentesített. Az első albérletemhez, amiben az évfolyamtársaimmal laktam, 10, majd az első kollégiumhoz 20 lépcső vezetett, de sosem jelentett komoly problémát, igazából mindig eljutottam oda, ahova szerettem volna ‒ emlékszik vissza mosolyogva Adrienn.

Ami a hátrányom, az előnyöm: pici vagyok és könnyű

– Szerencsére a kerekesszékkel együtt sem nyomok olyan sokat, hogy ne tudnának segíteni egy-egy akadály leküzdésében. Valahogy úgy hozta az élet, hogy mindig volt egy segítő kéz, amikor szükségem volt rá – mondja. Így a lépcsőn mindig fel- és lejutottam. Azt, hogy főiskolás éveim alatt, és még utána is volt számomra megfizethető kollégiumi helyem, Dr. Cziglányi Zsolt atyának, a Pécsi Hittudományi Főiskola egykori rektorának köszönhetem. Az ő támogatása nélkül nem tudtam volna megoldani a lakhatásomat.

Pécsett a Hittudományi Főiskolára járt, azóta is a városban él

– Hála Istennek, nagyrészt mindig el tudtam látni magam, illetve törekedtem az önállóságra. A gimnáziumot Budapesten végeztem. Abban az időben egyedül jártam – illetve gurultam – minden reggel a Városliget túloldalán lévő templomba. Főiskolai évem alatt már magamra mostam, mosogattam, pár éve pedig magamra főzök, takarítani is tudok, bár utóbbiban hála Istennek, van segítségem, egy támogató szolgálat. Nagyon szeretek például mosogatni – vallja be őszintén Adrienn. Csak épp egy dolog árnyékolja be a mások számára utálatos házimunkát: „Nem érem fel túl könnyen a mosogatót, sőt a tűzhelyet sem” – mondja.

Egy akadálymentes vécé „megugrása” is hatalmas magasság

Adri már hozzászokott ahhoz, hogy milyen „magasságokba kell felmennie”, ami más felnőtt számára teljesen egyértelmű. Azonban néha épp az jelent számára komoly nehézséget, ami egy másik mozgássérült ember számára könnyebbség: egy akadálymentes vécé szédítő magas Adrinak.

– Nem gondolná az ember, de a piciségben egy olyan én-méretű vécé, amire könnyen leülhet az ember, csak egy álom – magyarázza. Ugyanígy többször „belefutott” középületekben olyan „akadálymentes” mosdókagylóba, ami még egy „normál” magasságú tolószékesnek is elérhetetlen volt. Ezen tapasztalatai miatt külön kiemeli, mennyire fontos lenne, hogy a
mérnökök, kivitelezők, akik mozgássérült emberek számára terveznek, építenek, tervezés előtt, közben konzultáljanak érintett emberekkel, úgymond „többfélével” is, hiszen leginkább ők tudják, mire van szükségük.

Adrienn másokon szeretne segíteni

Teljesen másképp szemléli a világot és küzd az álmaiért

Adrienn Pécsett sok helyen – például egy belvárosi albérletben is – élt már, most pedig egy nagyon kedves családnál lakik, akik két éve befogadták.

‒ Olyan szerencsés vagyok, hogy a pálos atyák mellett is élhettem, ahol szó szerint Isten közvetlen közelségében lehettem éjjel és nappal. Örökre hálás leszek ezért a Magyar Pálos Rendnek, hogy ezt lehetővé tették nekem ‒ ahol megismertem egy családot, akik befogadtak. Most Égervölgyben egy külön kis lakrészem van. De nem maradhatok itt végleg – mondja.

Az akadálymentes társasház jelenthetné neki a kiutat

Adrienn a teológia elvégzése után sem hagyta abba a tanulást. Munka mellett mentálhigiénés szakember lelkigondozó képesítést szerzett a Semmelweis Egyetemen. Ez azt jelenti, hogy a jövőben másoknak szeretne segíteni, hogy megtalálják a kiutat lelki gondjaikból.

‒ Ehhez viszont szükségem lenne egy olyan „kuckóra”, egy olyan helyre, egy kis, saját lakásra, ahol a klienseimet is fogadhatom. Legyen az a saját lakásom, vagy egy pici hely, ahol meghallgathatom mások gondját-baját ‒ teszi hozzá Adrienn.

Kertvárosban épülhet fel Pécs első akadálymentes társasháza

Egy 20 éve lakatlan épületet alakítana át a pécsi alapítvány azért, hogy támogatott lakhatást biztosítson mozgáskorlátozott fiataloknak Pécsett. A beruházásra már régóta igény lenne, de a Kerek Világ Alapítvány vállalta, hogy meg is valósítja. Terveik szerint várhatóan 2023. december 31-ig el is készülhet az épület Kertvárosban.

9 lakásban 12 fő lakhatását biztosítanák

– Egyedül, de akár párban is beköltözhetnek majd azok, akik eddig nehezen vagy egyáltalán nem tudták megoldani a lakhatásukat és emiatt a hétköznapjaikat nem tudják úgy megélni, ahogy egészséges társaik. Korhatár nem lesz, de már most akkora a túljelentkezés, hogy szinte meg is telt a társasház – mondta Kővári János, a Kerek Világ Alapítvány ügyvezetője.

A Kerek Világ Alapítvány 32 éve segíti a fogyatékkal élők mindennapjait Pécsett. 20 éve iskolát is működtet, amellett, hogy egy nappali intézményt is fenntart. Jelenleg több mint 200 gyermekeket és felnőttet látnak el. Ha segíteni szeretnéd munkájukat, vagy többet megtudni róluk, akkor

csatlakozz te is, mert együttKEREK aVilág!