Elgondolkoztál már azon, milyen lenne a városon kívül élni? Új cikksorozatunkkal olyan településeket mutatunk be, amelyek az elmúlt években sokat fejlődtek és azt az ott élők is élvezik. A baranyai Erzsébeten jártunk.
Egy éve, hogy új bölcsődét építettek Erzsébeten. Közben pedig egy helyi boltot is nyitottak, hogy az itt élőknek legyen közösségi tere. Sokan az élhetősége miatt választják a települést, de olyan is van, aki a faluban lett vállalkozó. Erzsébet az a hely, ahol a fiatalok nem elköltöznek, hanem keresik az ingatlanokat – mondják az itt élők.
A baranyai Erzsébetet Pécsvárad kertvárosának is nevezik, a 320 lelket számláló település Pécstől 18 kilométerre található. Háromszáz éve még Püspökszenterzsébetnek nevezték, utalva a korábbi birtokosra. Jelenlegi nevét 1949-ben kapta meg.
Fő nevezetessége a falu főutcáján található: a fából készül harangláb a 19. században épült.
Új bölcsőde épült 92 millió forintból
A település központjában több épület is megújult, korszerűsödött. Egy éve új bölcsődét építettek, ahová jelenleg 7 gyermek jár. A beruházást a magyar kormány 92 millió forinttal támogatta.
– Nagyon jól felszerelt az intézmény, a benti játékok terén és kint az udvar is, minden új itt nálunk és a gyerekeknek is nagyon jó, hogy otthonos, mégis korszerű környezetben töltik az idejüket – mondta Papp-Dobszai Anikó, az Erzsébeti Óvoda, Minibölcsőde és Konyha vezetője.
A bölcsőde mellett az óvodát is fejlesztették. Korszerűsítették a konyhát, az épületre napelemet szereltek és az udvart is biztonságosabbá tették a gyerekek számára.
– Az óvoda 30 főig bővíthető, most 22 gyermek jár ide. Fontosnak tartjuk, hogy a faluban legyen egy ilyen intézmény, mert így nem „öregedünk el” és egy kisebb faluban is lehet teljes életet élni – tette hozzá az intézmény vezetője, Takács Gabriella.
Van olyan fiatal, aki nem is tervezi máshol leélni az életét
Kiss István 35 éves, kétgyermekes családapa. Őstermelőként dolgozik, apja hivatását viszi tovább. Termékei minősége még a városból is kicsábítja a vásárlókat – mondja. Ő viszont nem menne oda lakni.
– Éltem városban is, jobban szeretem a falut. A tér miatt, a szabadság miatt és a csönd miatt – mondta a húsáruval és mézzel foglalkozó vállalkozó.
Helyi boltot is nyitottak
Bár a legtöbben bejárnak a városba vásárolni, a település vezetése fontosnak tartotta, hogy helyi kisboltra is pályázzon.
– A település egy nonprofit kft. hozott létre saját erőből, majd 18,9 millió forintot kaptunk a bolt felújítására és most köszönhetően egy újabb pályázatnak a bolt vezetőinek bérét is támogatjuk 2,7 millió forinttal – mondta Horváth János polgármester.
Lehet kapni felújítandó házat 9 millióért, de van szigetelt, felújított ingatlan 32 millióért is.
Erzsébeten jelenleg több építkezés is zajlik. A művelődési házra több mint 60 millió forintot fordítottak, amiből a tetőszerkezet megújítását és az energetikai felújítást oldották meg. Az önkormányzat épületére pedig mintegy 20 millió forint támogatást kaptak a kormánytól. Az elmúlt években összesen több mint 200 millió forintot tudtak a baranyai településen fejlesztésekre fordítani.