Ha meglátunk egy ilyen rovart, akkor a kolibrik jutnak eszünkbe. És nem is tévedünk akkorát, de azért nevezzük becses nevén: ő a kacsafarkú szender. A lepke, amelyik imádja a városunkat. Olyannyira, hogy vándorolna, de a mediterrán Pécs segíti őt abban, hogy nálunk átteleljen.
Bár már szeptember van, még mindig látni a „kolibrinket”, azaz a kacsafarkú szendert. Ezért úgy gondoltuk nem árt, ha ejtünk erről a gyönyörű lepkéről pár szót.
Pár perc alatt több száz virág
A kacsafarkú szender nemcsak repülésében és gyorsaságában, de hatékonyságában is hasonlít a madárhoz. A kolibirhez hasonlóan nem pazarolja idejét azzal, hogy „leszáll” a virágra. Előtte lebegve „szürcsöli” a nektárt, majd tovább is áll.
Kacsához hasonló „farok”
A kacsafarkú szender potrohán található fekete-fehér farpamacs hasonlít a kacsa farkához. A név innen van, de funkciója is hasznos. Repülés közben ez kormánylapátként segíti őt.
Vándorlepke, de Pécsett szívesen telel
Magyarországon a kacsafarkú szender május és október között járja a réteket, de az ország délnyugati területein, Pécs környékén áttelelnek. A legtöbb azonban Dél-Európába vándorol, több ezer kilométert megtéve, hogy egy melegebb helyen kifejlett lepkeként teleljen.
Nappal repül a magyar kolibri
A szendereknek világszerte mintegy 800 faja van, ebből hazánkban húsz fordul elő. Szerencsések is vagyunk, hiszen a legtöbbjük éjszaka aktív, a magyar kolibri azonban nappal aktív.