Címlap Baranya Még mindig tú...

Még mindig túltoljuk a cukrot, ami a halálunkat is okozhatja

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Ma Magyarországon minden tizedik ember szenved cukorbetegségben, akik nagy valószínűséggel színinfarktusban, vagy stroke-ban fognak meghalni. Mindez szoros összefüggésben van azzal, hogy a magyarok borzasztóan elhízottak, vagyis rendkívül helytelenül táplálkozunk, és keveset mozgunk. Szűrni márpedig lehetne, és ha időben felismernénk a betegséget, visszafordíthatnánk a sors kerekét.   

A cukorbetegség egy komplex anyagcsere-betegség, de a legnagyobb probléma nem is a szénhidrát anyagcsere zavara, hanem az ennek következtében kialakuló szív- és érrendszeri megbetegedések. A cukorbetegek zöme színinfarktusban vagy stroke-ban hal meg.

Milyen típusai vannak?

A cukorbetegségnek két fő típusa van. Az 1-es típusú, amelyet fiatalkori cukorbetegségnek is szokás nevezni amiatt, mert gyermekkorban, fiatal felnőttkorban alakul ki. Az 1-es típusú cukorbetegség esetén nem termelődik inzulin, így annak külső pótlása szükséges.

A másik – amely az összes eset 90 százaléka –

a 2-es típusú diabétesz, amelyet civilizációs betegségnek is nevezhetünk, mert szorosan összefügg az elhízással és a mozgáshiány életmóddal.

A 2-es típusú cukorbetegség esetén a termelődött inzulin mennyisége nem elegendő, vagy nem tudja a szervezet megfelelően felhasználni. Ennek hatására inzulinrezisztencia alakul ki a szervezetben, amit egy ideig próbál az egyre nagyobb mértékű inzulintermelés egyensúlyban tartani, ám amikor ez az egyensúly megbomlik, akkor megemelkedik a vércukorszint, és kialakul a 2-es típusú diabétesz.

A 2019-es globális adatok alapján 10-ből 1 felnőtt cukorbetegséggel él, számuk 2030-ra eléri az 578 milliót. Azonban 2-ből 1 felnőttnél nem diagnosztizálják a betegséget.

A cukorbetegség 2019-ben 4,2 millió ember halálát okozta. A WHO előrejelzése szerint a cukorbetegség a 7. vezető halálok lesz 2030-ra

– A magyar felnőttek közel 10 százaléka cukorbeteg, de körülbelül ugyanennyi a cukorbetegséget megelőző állapotban lévő személyek aránya is. 65 év fölött ez az arány még tovább nő, mintegy 20-25 százalékra, így bátran kijelenthetjük, hogy a diabétesz népbetegség – árulta el a Pécs Aktuálnak dr. Fülöp Gábor, a Diabetológiai Centrum klinikai főorvosa

Egyre több az elhízott, kövér gyerek

Mivel civilizációs betegségről beszélünk, ezért természetesen a gyerekek is érintettek a cukorbetegségben. Dr. Fülöp Gábor szerint már hibrid cukorbetegségről is beszélhetünk, ami azt jelenti, hogy fiatalkorban az 1-es és a 2-es típusú diabéteszre jellemző klinikai kép is kialakulhat.

Ha időben kiszűrjük, megelőzhető a betegség

A cukorbetegségnek vannak előállapotai. Ha ezeket időben fel tudjuk fedezni, akkor megfelelő életmódi terápiával visszafordítható a folyamat.

– Az első és legfontosabb prevenció az életmód megváltoztatása lenne. A gyermekkorban elkezdett sportolás, aktív mozgás, a helyes és egészséges étrend mind segíthetnek a testsúly normalizálásában, de a cukorbetegség megelőzésében is – hangsúlyozza dr. Fülöp Gábor.

Kiemeli, hogy akinek a családjában van cukorbeteg, elhízott, vagy előfordult szív- és érrendszeri megbetegedés, annak rendkívül fontos egyrészt az évenkénti szűrés, másrészt a fokozott odafigyelés. Pécsett a háziorvosok elvégzik a szükséges vizsgálatokat, ha azonban már felmerül a diabétesz gyanúja, akkor speciális diabétesz centrumokban kaphatják meg a betegek a legmodernebb kezeléseket.

November 14-e a diabétesz világnapja

November 14. Sir Frederick Banting születésnapja, aki 1922-ben Charles Besttel felfedezte az inzulint. A diabétesz világnapot a Nemzetközi Diabétesz Szövetség és az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezte 1991-ben. 2006 óta hivatalos ENSZ világnap.

A pécsi Egészséges Városért Alapítvány a WHO Európai Egészséges Városok Hálózat tagjaként, rendszeresen biztosít információt az egészséghez kapcsolódó jeles világnapokkal kapcsolatban. Mivel a 2-es típusú diabétesz megelőzésében fontos szerepe van a táplálkozási szokásoknak és a mozgásgazdag életvitelnek, az alapítvány nagy hangsúlyt fektet a különböző életmódprogramokra – nyugdíjasok részére szervezett vízi-tornával, és munkahelyi egészségfejlesztés keretében megvalósított mozgásprogramok és előadások szervezésével segíti a lakosságot az aktív életmód kialakításában és az egészséges táplálkozással kapcsolatos információk megismerésében.