Nagy népszerűségnek örvend manapság a drónozás, kiváltképp a fotók és videók készítése a magasból. Kétségtelen, hogy szokatlan és rendkívül magukkal ragadó képek születnek madárszemszögből. Ugyanakkor a megszigorított szabályok miatt sokaknak elment a kedve az egésztől.
Keserűen mesélte az egyik pécsi fotós barátom, hogy várja a büntetést drónfotózás miatt. Az idén bevezetett szabályok alaposan megnehezítették az ilyen eszközzel képeket, videókat készítők dolgát.
– Nemrég kaptam egy levelet a rendőrségtől, amely állítólag lakossági bejelentés alapján született – mesélte lapunknak a pécsi fotós, József. – Nem igazán hiszem, hogy így van, mert több ismerősöm is hasonlóban részesült szinte ugyanabban az időpontban. De nem is ez a lényeg: a közösségi oldalamra feltöltött drónos felvételeim közül mintegy negyven iránt érdeklődött a hatóság. Azzal kapcsolatban kellett bejelentést tennem, hogy ki, mikor és hol készítette őket. Természetesen azért kíváncsiak erre, mert tudni akarják, hogy volt-e akkor és ott engedélyem a drónhasználatra.
Amióta idén megszigorodtak a drónhasználat feltételei, alaposan megcsappant az általuk készített képek, videók száma a neten. Ebből nyilván arra lehet következtetni, hogy nem mindenki tartja be a szabályokat – amelyekkel nem is feltétlenül értenek egyet a repülő masinák használói.
Először is, minden olyan drónt, amely nem minősül játéknak, regisztrálni kell. Ez kötelező akkor, ha az alábbi feltételek közül bármelyik teljesül: meghaladja a 120 grammot, rendelkezik adatrögzítővel, az irányító pilótától messzebbre repül, mint 100 méter.
A regisztrációval rendelkező drón-üzembentartónak el kell végeznie egy online tanfolyamot – csak így válhat belőle drónpilóta. Ez sem két forint: Józsefnek a tanfolyam és a vizsga díja összesen 72 ezer forintjába került. Emellett, akárcsak az autósoknál, a drónokra (250 gramm felett) is biztosítást kell kötni (jogos), továbbá fizetni kell a légtérhasználatért is. További érdekesség, hogy ha lakott terület felett szeretne drónozni valaki, úgynevezett eseti légteret kell igényelnie: ez legfeljebb hét napra kérhető, és a kérelmet legalább harminc nappal a légtér igénybevétele előtt be kell nyújtani.
– Minden egyes légtérigénylésért háromezer forintot kell fizetni, amit nem tartok korrektnek. Arról nem is beszélve, hogy ki tudja előre megmondani, hogy harminc nap múlva milyen időjárás lesz, alkalmas lesz-e a repülésre, vagy sem?! Ha már egyszer köteleznek a drónvezetői vizsgára, biztosítást köttetnek velem, akkor hadd használjam a drónomat akkor, amikor szeretném, nem mellesleg olyan távolságban és magasságban, amelyre az képes. A szabályok ugyanis százhúsz méteres magasságot engedélyeznek, és olyan távolságot, hogy szabad szemmel még követni tudjam a repülő szerkezetet, amely egyébként ötszáz méterre is fel tudna menni és nyolc kilométerre is elrepül.
A dróntulajdonosok többsége természetesen normális célokra használja az eszközöket. Ugyanakkor akadnak cifra történetek is.
– Nemrég Pellérdre hívtak, hogy a drónom segítségével a magasból próbáljak meg megtalálni egy szintén drónt üzemeltető srácot, aki az eszköz segítségével figyelt meg másokat, kukkolt.
És hogy milyen költséges mulatság a drónozás? Természetesen lehet már vásárolni 100 ezer forintért is, de ettől ne várjunk hiperszuper képeket, biztosan nem túl jó a kamerája. Aki minőségieket szeretne készíteni, annak bizony mélyebben a zsebébe kell nyúlnia: az általunk megkérdezett fotós 600 ezer forintért vásárolt drónt használ. Mint mondja, ez már a középkategória felső részébe tartozik a 20 megapixeles kamerájával, és az akadályérzékelő rendszere is megfelelő. Érdemes hozzátenni, vásárlás esetén a határ szinte a csillagos ég, több millióért is lehet drónt venni.