Osztalék fizetésre kötelezte a céget a városvezetés, ebből viszont csak "alig" marad valami Pécsnek, a pénz legnagyobb része a "franciákhoz", vagyis a Pannon Hőerőmű Zrt-hez kerül. Az ellenzék szerint ez nagyon rossz lépés volt, akár még a cég működése is veszélybe kerülhet.
A Pécs Aktuál korábban már érintette azt, hogy egyes önkormányzati cégeket osztalék fizetésre kötelezett az új városvezetés, és pont a közszolgáltatókat: a PÉTÁV-ot és a Tettye Forrásházat.
Az ellenzék ma közleményt juttatott el a szerkesztőségünknek, amelyben azért aggódnak, mert szerintük ezzel több százmilliós kárt is okozhat a városvezetés például a pécsi távfűtőnek.
Sarcolás apróért?
„A balliberális politikusok ismét hatalomra kerülve azonnal megkezdték a pécsi közműcégek megsarcolását, ahogy tették ezt korábban is” – közölte Csizmadia Péter, a pécsi fidesz frakcióvezetője és Vári Attila, önkormányzati képviselő, miután „ma lett számukra egyértelmű”, hogy 385 millió forintot von el osztalék címén az önkormányzat a cégtől.
„Ebből a közel 400 milliós tételből viszont csak 100 millió forint jut el ténylegesen az önkormányzathoz, 188 millió forint a francia kézben lévő kisebbségi tulajdonos Pannon Hőerőmű Zrt-hez kerül, további 97 millió forint pedig a Pécs Vagyonhasznosító Zrt.-hez a cég társasági szerződése alapján”
– hívják fel a figyelmet.
Vagyis Csizmadiáék azt állítják, hogy ennek a tetemes pénznek csak egy kis része maradhat a városnál, a legnagyobb rész a franciák zsebébe vándorol, illetve „egy kis apró” jut a szintén tulajdonos PVH-nak is. Ám nem csak ez a fő probléma az ellenzék szerint.
Veszélybe kerülhet a cég működése is?
„Az osztalékkivétellel a cég állami működési támogatása is veszélybe kerül, ami további 200 millió forint kiesést is okozhat akár a PÉTÁV számára” – közölték.
Tehát ez a 100 millió forint, akár 600 millió forintjába is kerülhet a társaságnak, ami elfogadhatatlan
– teszik hozzá.
„A pécsi lakosok rezsibefizetéseit már az első adandó alkalommal profitszerzésre használják fel, ahelyett, hogy ezt a többszáz millió forintot a szolgáltatás minőségének további javítására vagy éppen bérfejlesztésre fordítanák” – magyarázzák az ellenzéki képviselők, akik szerint
„ez a döntés kizárólag a kisebbségi tulajdonos érdekét szolgálja, a pécsiek érdekével viszont teljességgel ellentétes.”