Nagyon érdekes felmérést készítettek az oltott és oltatlan magyarok között a Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatói a Závecz Research segítségével. A HVG cikke szerint a 2021 novemberében, már a negyedik hullám alatt készített felmérésben 1000 embert kérdeztek a járványkezeléssel, oltással és az oltatlanokkal/oltottakkal szembeni érzéseikről.
Ezt mondják az oltatlanok
A reprezentatív mintának nagyjából a 20 százalékát tették ki azok, akik nem vették fel az oltást. Ők általánosságban nem tartják magukat tudományellenesnek, és az oltásokkal általában nincs bajuk, kifejezetten a koronavírus ellen kifejlesztett vakcinákkal szemben bizalmatlanok. Az oltatlan válaszadók legalább 73 százaléka egyetértett azzal, hogy a vakcinákat túl gyorsan fejlesztették ki, és nincs róluk elég információ, 71 százalékuk azzal a kijelentéssel is egyetért, hogy az oltások kifejlesztése valamilyen politikai-gazdasági hatalmi erők érdekeit szolgálja, 57 százalék pedig abban az elborultabb összeesküvés-elméletben is hisz, hogy a vakcinákkal „az oltóanyagok helyett valamilyen titkos anyagot juttatnak a szervezetbe”.
A kutatás szerint az oltatlanok iskolázottság szempontjából nem különböznek jelentősen azoktól, akik beoltatták magukat. Jellemző viszont, hogy az oltatlanok között több a fiatal: a 18–39 év közöttiek több mint negyede nincs beoltva, míg a 60 év felettieknél ez az arány csak 13 százalék. Szintén volt különbség az oltatlanok és az oltottak között a gazdasági státuszban: azok közül, akik saját bevallásuk szerint kényelmesen megélnek a fizetésükből, 91 százalék beoltatta magát, az anyagi nehézségekkel küzdők között viszont ez az arány csak 72 százalék.