Újra lehet fertőződni, még akkor is, ha korábban átestünk a koronavíruson. Ez azért van, mert senkiben nem alakul ki tartós védettség. DE (!) nem mindegy, milyen súlyosságú tünetekkel vészeljük át - mondta Jakab Ferenc a Forbes magazinnak adott interjújában.
A PTE virológus professzora hangsúlyozta:
„Óvatosan kell kezelni az olyan kijelentéseket, hogy az omikronnal vége a pandémiának„
A kutatók szerint megjelenhetnek újabb, esetleg súlyosabb tüneteket okozó variánsok.
A természetes védettség 3-4 hónapon belül lecseng
– Egyrészt azt látjuk, hogy a koronavírus ellen nem tudunk élethosszig tartó védettséget szerezni, az évek óta világszerte cirkuláló nátha-koronavírusokat is ezért kapjuk el évről évre. Az omikronon átesetteknél a nem oltottak természetes védettsége valószínűleg 3-4 hónapon belül le fog csengeni – ez feltételezés, nem tudjuk pontosan.
2022 ősze
– Csökkenő intenzitású és talán enyhébb klinikai tüneteket okozó kisebb járványok lesznek, én ezt várom, de ezt felülírhatja a természet. Megjelenhetnek újabb, esetleg súlyosabb tüneteket okozó variánsok – tette hozzá Jakab Ferenc.
A vírusnak „nem érdeke, hogy megölje a megfertőzött személyt”
– A vírusnak, akármilyen parányi kis biológiai egység, az a törekvése, hogy fenntartsa magát. Alapvetően nem érdeke, hogy megölje a megfertőzött személyt, mivel akkor megáll a továbbterjedési útvonala. A vírusnak az a kedvező, ha nagy terjedési sebességgel rendelkezik, de enyhe klinikai tüneteket okoz, így életben tartja azt, akit megfertőz – mondta Jakab Ferenc.
A Forbes magazin teljes interjúja ITT ÉRHETŐ EL.