Címlap Koronavírus Koronavírus: ...

Koronavírus: Friss miniszteri utasítás rendelkezik arról, hogyan kell feltüntetni a halál okát

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Vagyis arról, hogyan kell a halál okát feltűntetni a Halottvizsgálati Bizonyítványban (HB).

A Kásler Miklós miniszter aláírásával ellátott utasítása szerint „az ismeretlen COVID-19 fertőzésben szenvedő elhunyt halottvizsgálatának vonatkozásában” a következőket rendeli el a miniszter.

A halál okának megállapítása során a következőképpen kell eljárni. Amennyiben az elhunyt kórtörténetében olyan krónikus betegség vagy állapot szerepel, mely önmagában is halálhoz vezethetett volna, akkor kérik a HB vonatkozó pontjában az ismert krónikus betegséget és azok akut szövődményeit feltüntetni és a COVID-19 fertőzés tényét a 25. II. „Kísérő betegségek vagy állapotok, melyek az alapbetegségtől függetlenek, de hozzájárulhattak a halálhoz” című pontban feltüntetni.

Amennyiben az elhunyt kórtörténetében nincs olyan betegség, vagy állapot, amely a halálozást magyarázhatta volna, úgy kérik a COVID-19 fertőzés tényét alapbetegségként feltüntetni.

A Halottvizsgálati Bizonyítvány vonatkozó lapja így néz ki egyébként:

Nem „kozmetika”

Többen azt feltételezik, hogy a halálokok „kozmetikázására” kérik így az orvosokat, patológusokat, hogy úgy tűnjön: kevesebben halnak meg a koronavírus fertőzésben. Mi azonban beszéltünk két orvossal is, akik szerint egyáltalán nem erről van szó; hanem egy normál standardról.

– Ez arra kell, hogy tudni lehessen és később pontos nyilvántartásban vezetni, hogy mely típusú alap betegségek esetében „veszélyes különösen” a COVID-19 vírus. Vagyis a cél az, hogy különféle veszélyeztetettségi csoportokat és szakmai statisztikákat lehessen felállítani a későbbiekben – mondta egymástól függetlenül is a két orvos.

Mindezt az is alátámasztja, hogy a fenti levél nyilvánosan is elérhető bárki számára, még csak orvosnak sem kell lenni hozzá.