Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Magyarországon egyetlen olyan kőépítmény van, amit Gyertyaszentelő Boldogasszony tiszteletére avattak fel. Ez a templom Pécs jelképe is egyben. A Dzsámi február 2-án ünnepli születésnapját. Ez a nap néphagyományokkal is teli. Ilyenkor bújik ki a medve barlangjából, de a keresztény kultúrában a gyertyák szentelésének napja is. Sőt, a szerzeteseket is ma ünneplik.

„Gyertyaszentelő Boldogasszony üzenete: Isten belépett a templomba, láthatóvá lett, közel jött hozzánk.”

Negyven nap telt el karácsony óta. Február 2-án Szűz Mária és József a kis Jézust elvitték a jeruzsálemi templomba, hogy bemutassák a nyilvánosságnak. Ezen a napon nevezi Simeon Jézust a világ világosságának, ekkor kerül középpontba a gyertya. A keresztény hagyomány el is nevezi ezt a napot Gyertyaszentelő Boldogasszonynak. Mi pécsiek pedig a Dzsámiról se feledkezzünk meg.

– A Belvárosi Templom Gyertyaszentelő Boldogasszony tiszteletére épült, és ez a templom február 2-án ünnepli búcsú ünnepét, vagyis azt az ünnepet, ami a templom születésnapja, mondhatjuk így. Ebben a templomban is meggyújtjuk és megáldjuk a gyertyákat. Körmenetet tartunk és így vonulunk be a templomba, ahogy annak idején Mária és József bevonultak a kis Jézussal – mondta Nyúl Viktor, a Belvárosi Templom plébánosa.

Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe a megszentelt élet világnapja is, vagyis a szerzeteseket is ünneplik.

– Nagyon szép hagyomány, hogy a hívők otthonról is hoznak gyertyákat, amiket megáldunk és amiket majd hazavisznek otthonaikba meggyújtani. Nagyon szép gesztus, hogy Isten szeretetének fényét hazavisszük otthonainkba – mondta Nyúl Viktor.

Előbújik-e a medve vagy sem?

Őseink nemcsak a templomokban, hanem otthonaikban is követték a hagyományokat. Február 2-án Erdélyben például azt lesték, hogy előbújik-e a medve vagy sem.

– Ez időjóslás is. Ha a medve meglátja az árnyékát, akkor visszabújik még 40 napra a barlangjába. Azaz ha ezen a napon derült, napfényes idő van, akkor még hosszan kitart a tél – mondta Burján István néprajzkutató.

Méhészek letakarítják a kaptárakat, készülnek a zsongásra

– Ezen a napon a méhészek előkészítik a kaptárakat, lesöprögetik a kaptárakat. És miért különleges ez? Tudjuk, hogy Gyertyaszentelő Boldogasszony napján a gyertyáknak nagy jelentőséget tulajdonítanak. A legszebb gyertyák pedig méhviaszból készülnek – mondta Burján István.

„Pogánykához” is tettek a megszentelt gyertyából

– Azt az újszülöttet, aki nincs megkeresztelve, a néphagyomány „pogánykának” nevezi, ezért az édesanyának vagy valamelyik családtagnak volt egy mai napon megszentelt gyertyája, ami addig égett ott a „pogányka” mellett, amíg meg nem keresztelték. Ezzel tartották távol a rossztól, a gonosztól a kisdedet – mesélte Burján István.