Kötelező nemi kvóta bevezetéséről döntött az Európai Parlament és az Európai Tanács. Az új szabály szerint így a nagyobb cégek felsővezetésében legalább 40 százalékra kell emelni a nők arányát. A tagországoknak két éve van rá, hogy nemzeti jogrendjükbe beillesszék a direktívát, a vállalatoknak pedig 2026 júniusáig kell alkalmazkodniuk az új szabályhoz. Ha ez nem sikerül, büntetést kapnak - számol be a Euronews.
Német és francia közbenjárásra sikerült megállapodásra jutnia az Európai Parlamentnek és az Európai Tanácsnak a nagyvállalatok vezetőségében tapasztalható nemi egyenlőtlenség kérdésében. A megállapodás értelmében
2026 közepéig mind a 27 uniós tagállamban legalább 40 százalékra kell emelni a nem-végrehajtó igazgatótanácsban a nők arányát – ha ez nem alkalmazható, akkor a cég végrehajtási jogkörrel is felruházott igazgatóinak kell legalább 33 százalékban nőnek lennie.
Azok a cégek, ahol az előírást nem alkalmazzák, büntetésre számíthatnak, az igazgatói kinevezéseket pedig, melyek nincsenek összhangban a meghatározott kvótákkal, semmissé tehetik.
A 2021-es uniós átlagot nézve feltűnik, hogy az igazgatótanácsokban a nők aránya 30,6 százalékos volt, ami nem is tűnik rossznak – országonkénti lebontásban azonban már nagyon más a kép. Míg Franciaországban több mint 45 százalék volt a nők aránya a cégek döntéshozó testületeiben, addig Cipruson ugyanez az arány alig 8,5 százalék.
Olaszországban, Hollandiában, Svédországban, Belgiumban és Németországban átlagban 36 és 38,8 százalék közötti a nők aránya a felsővezetésben.
Magyarországon, Észtországban és Cipruson azonban még a tíz százalékot sem éri el ugyanez az arány.
Az Európai Nemi Egyenlőségi Központ szerint a kvóták bizonyítottan hatékonyabbak a nemi egyenlőség elősegítésében, mint az „enyhébb” megoldások, vagy az, ha nem avatkoznak be a folyamatba.
Az úgynevezett "Nők a felsővezetésben" direktíva a legalább 250 főt foglalkoztató vállalatokra vonatkozik. A kötelező kvóta mellett célja az is, hogy a vállalatok átlátható felvételi és kiválasztási eljárásban keressék meg leendő alkalmazottaikat. Ha olyan eset áll elő, hogy két jelölt egyformán alkalmas az adott pozícióra, az elsőbbséget az alulreprezentált nemnek kell kapnia.