Címlap Közélet A járványvesz...

A járványveszély miatt elkezdték felhalmozni a tartós élelmiszereket a pécsiek

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A napokban minden eddiginél közelebb került hozzánk a kínai koronavírus, és már a magyar kormány is figyelmeztet arra, hogy hazánkban is megjelenik majd. Bár pánikra nincs ok, mégis egyértelműen látszik, hogy elkezdtek betárazni az „ínségesebb időkre” a pécsiek.

Egyre érezhetőbb, hogy Magyarország is készül a koronavírusra. Nem csak Pécs, a kormány és az egészségügyi hatóságok, hanem az átlagemberek is. Utóbbiak ugyanis elkezdtek nagyobb tételben vásárolni – az üzletekből kapott információk szerint.

Tartós élelmiszerek és fertőtlenítők fogynak a leginkább

A pécsi áruházak kínálatát elnézve láthatóan előre gondolkodnak az emberek. A kézfertőtlenítőkből például már napok, hetek óta jóval több fogy a gyógyszertárakban, mint általában.

Mint ahogy Kincses Gábortól, a SIPO Patikák munkatársától megtudtuk,

Egyértelműen érezhető egyfajta lakossági „pánik”, kifosztásról azonban szó sincs

Elmondása szerint az egyes higiéniai termékek, mint a kéz-, bőr-, és felületfertőtlenítők és természetesen a szájmaszkok eladása jelentősen megnőtt.

Ezen termékek közül a legtöbb hiánycikk is lett. Keresünk beszállítókat, hogy kiszolgáljuk az igényeket, de nehezen találni. Jellemző az is, hogy ezzel együtt a beszerzési árak is az egekbe szöktek. Ezért is figyelhető meg az áremelkedés ezen termékeknél. Sajnos a beszerzési források egyre jobban felnyomják az árakat. Ez egy szomorú folyamat, de sajnos nem egyedi – árulta el érdeklődésünkre Kincses Gábor, majd hozzátette, hogy a webáruházukban is szintén óriási az érdeklődés a higiéniai cikkeken kívül az immunerősítő termékekre is.

A szájmaszkok valamennyi gyógyszertárban kiemelt helyen vannak, annak ellenére, hogy dr. Jakab Ferenc, a PTE nemzetközi hírű virológus professzora szerint az orvosi szájmaszkok nem sokat érnek a koronavírussal szemben. (Aktív védekezésre a legjobb megoldás az N95 vagy FFP2 / FFP3 maszk viselése szemüveggel. Erről bővebben itt írtunk)

Liszt, tartós tej, tészta és konzerv a sláger

A kisebb-nagyobb áruházakban leginkább a finomliszt a hiánycikk, de ott jártunkkor tartós tejet, és például rizst sem tudtunk volna vásárolni sokat.

Kézfertőtlenítő már a legtöbb helyen nem volt csütörtök délelőtt. A tartós élelmiszerek közül láthatóan kevesebb konzerves étel volt elérhető, és tésztából is csak pár darab volt a polcokon.

Hiánycikk volt továbbá csütörtök délelőtt az olaj, és a palackozott víz is.

A drogériákban a szappanok, és ismét csak a kézfertőtlenítők helye tátongott üresen.

Kanyó Roland, a dm Kft. marketing és PR menedzsere elárulta lapunknak, hogy jelenleg nincs készlethiányuk, de a bolti és webshop készletek gyors lefogyása miatt sajnos előfordul, hogy a következő áruszállításig a polcokon nem találhatóak meg a kézfertőtlenítők, antibakteriális tisztítókendők, vagy kézmosó gélek.

– Tapasztalható, hogy a kézfertőtlenítők iránti kereslet nem csak regionális szinten, hanem országosan is megnövekedett – hozzávetőlegesen tízszeres mennyiség fogy, mint ahogy megszokott ebben az időszakban. A partnereink a megnövekedett igény miatt egyes termékeket érintően beszállítási nehézséggel küzdenek, amelynek kapcsán folyamatos egyeztetésben vagyunk velük – tette hozzá.

Számos pécsi üzletben, bevásárlóközpontban megerősítették a Pécs Aktuálnak, hogy erőteljesebb vásárlási rohamot tapasztalnak, de szinte mindegyik üzletvezető az Országos Kereskedelmi Szövetséghez (OSZK) irányított bennünket. A szövetség csütörtökön sajtóközleményben reagált az újságírók kérdéseire.

Országos Kereskedelmi Szövetség: többet vásárolnak, de nem lesz áruhiány

Az elmúlt 24 óra forgalmi adatai azt mutatják, hogy az OKSZ tagvállalatainál egyes tartós élelmiszerek iránt a kereslet érezhetően megnövekedett. Továbbra is hangsúlyozzuk, hogy a tagvállalatok arra törekednek, hogy az ellátást biztosítsák. A jelenlegi forgalomnövekedés alapján áruhiányra a tartós élelmiszerekből nem kell számítani.

Az áruházakban nemcsak az árukészlet rendelkezésre állása stabil, a polcok feltöltése is folyamatos, de

néhány esetben előfordulhat, hogy egy-egy rövidebb időszakban egy-egy áruházban bizonyos tartós élelmiszer termékkörök kitöltési üteme nem tudja lekövetni a megnövekedett keresletet.

Az áruházak az ilyen eseteket, csak úgy mint a historikusan kiemelkedő forgalmú időszakokban, megfelelő módon tudják áruházi szinten kezelni.

Országos Kereskedelmi Szövetség