Pedig a pécsi polgármester maga írta alá, hogy fizet. Mostanra meggondolta magát, de az a kérdés: jogosan vagy csak politikai balett az egész?
„Június 15-én, hétfőn ülésezett a Pécsi Vagyonhasznosító (PVh) Zrt. felügyelő bizottsága, és egyebek mellett a volt vezérigazgató prémiumának kifizethetőségét is napirendre tűzte – közölte Péterffy Attila.
Mint ismert, a PVh Zrt. korábbi vezérigazgatója, Szentgyörgyi Dávid munkaviszonya 2019 december 11-én megszűnt. Az alapító/cégtulajdonos Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata akkor bizalomvesztés miatt azonnali hatállyal hívta vissza Szentgyörgyit vezérigazgatói tisztségéből.
Érdemben ezután nyílt lehetőség a cég átvilágítására, ezt követően, 2020 januárjában a PVh Zrt. jelenlegi vezetője feljelentést tett a cég 2018-2019-es gazdálkodását súlyosan sértő bűncselekmények, egyebek mellett hűtlen kezelés elkövetésének alapos gyanúja miatt. A nyilvánosság előtt is ismert, hogy a nyomozás során vizsgált ügyek a volt vezérigazgató önálló hatáskörben hozott döntéseihez köthetők” – írja a polgármester,
de nem teszi hozzá, hogy ismeretlen tettes ellen tettek feljelentést; nem pedig Szentgyörgyi ellen. Ez azt jelentheti, nem teljesen biztosak abban, hogy megáll az a vád, amit nyilvánosan is megfogalmaznak most is a volt cégvezetővel szemben.
Ezért is utalgatnak és sejtetnek csak inkább, mert ha személy- és név szerint jelentik fel, majd kiderül, hogy alaptalanul, akkor komoly kártérítésre lehetne perelni a feljelentőket. Egy másik cégnél ki is derítettük, hogy silány feljelentést produkáltak, de ott is csak ismeretlen tettes ellen. Vissza is dobta a rendőrség akkor – a szerk.
Szentgyörgyi egyébként részletesen cáfolta Bodnár Imre ügyvéd és Péterffy Attila polgármester „vádpontjait” lapunknak adott korábbi interjújában. Szerinte politikai boszorkányüldözés folyik, erről ebben a cikkben beszélt:
„A Munka törvénykönyve alapján a gazdasági érdekek veszélyeztetésével is megállapítható a munkavállalói kötelezettség megszegése. A PVh Zrt. javadalmazási szabályozása szerint pedig, ha a társaság felügyeletét ellátó szervek súlyos hiányosságokat, mulasztást, jogellenes magatartást tárnak fel, kizárható a prémium kifizetése.
Akkor is, ha annak feltételei egyébként teljesültek
– írja a polgármester. Ebből viszont az is leszűrhető akár, hogy Szentgyörgyi teljesítette a vállalt feladatait, ezért jogosult lenne a juttatásokra is. Mi úgy tudjuk, pontosan erről van szó, akad viszont egy „kisebb baj” az ügyben. Mindjárt mutatjuk, mi az.
Péterffy azt írta még a közleménye végére, hogy „a következő közgyűlésen olyan tartalmú előterjesztés elfogadását fogja javasolni a képviselőknek, hogy a PVh Zrt. semmiképpen ne fizesse ki az előző vezérigazgató prémiumát”.
Sántíthat a polgármester indoklása – Lemondott a feb-elnök is
Jogi szakértőnk szerint a fenti polgármesteri indoklás minimum sántít jogilag, ugyanis semmilyen elmarasztaló ítélet, határozat, végzés, vagy dokumentum nincs a korábbi ügyvezetővel szemben, aki ellen nem is folyik semmilyen eljárás, sem nyomozás (hiszen az ismeretlen tettes ellen folyik).
Úgy tudjuk, ezt a Vagyonhasznosító feb-elnöke, dr. Szűcs Orsolya ügyvédnő is megerősítette korábban és felhívta a figyelmet ugyanerre. Érdekes, bár lehet, hogy ennek nincs köze ehhez az ügyhöz, de Szűcs Orsolya június 30-al lemondott a Pécsi Vagyonhasznosító feb-elnöki pozíciójáról, helyét pedig Góbi János veszi át, aki eddig a cég jogi képviseletét látta el már az új városvezetés támogatásával. Mind Szűcs Orsolyát, mind Góbi Jánost Bodnár Imre, vagyis Péterffy főátvilágítója „emberének” tartják, előbbi végezte a Tettye Forrásház átvilágítását, jogi feladatait is, de távozik onnan is – értesüléseink szerint. Kiváló és lelkiismeretes ügyvédnőnek tartják egyébként a szakmában, akinek „vannak elvei is, nem csak esze” – fogalmazott egy másik forrásunk, aki személyesen is ismeri a szakembert.
A polgármester aláírta a kifizetést
Lapunk úgy tudja, „előre menekül Péterffy Attila”, ugyanis Szentgyörgyi Dávid felmondásában – amit a polgármester maga írt alá – szerepelt a prémium.
Péterffy Attila szerződésben vállalta, hogy kifizeti a prémiumot, ha elkészül a cég éves könyvizsgálata, zárása, a mérleg, és ha természetesen a cégvezető hozza az elvárt számokat. A számok pedig teljesültek,
ezt szintén jelezték a cégvezetésnek és a tulajdonos önkormányzatnak is. A Vagyonhasznosító beszámolója – és az eredményei – ráadásul nyilvánosak bárki számára, mint ahogy a prémium kiírása is. Vagyis tényszámokkal igazolható (lehetne) a jogszerűség.
A szerződésben is jelzett, utólagos „elszámolás” helyett tehát a polgármester mégsem akar fizetni – a fenti indokok alapján. Sok jel utal arra azonban, hogy ennek nem szakmai és jogi, hanem politikai okai vannak: hiszen
„védhetetlen lenne politikailag, ha olyan ember kaphatna prémiumot, akit gyakorlatilag bűnözőként állítottak be korábban”
– fogalmazott egy belső forrásunk.
Úgy tudjuk, tisztában vannak azzal is a Városházán, hogy perelhető ez a lépésük, és nagy eséllyel a bíróság meg is ítéli a juttatást a volt cégvezetőnek. Addig azonban hosszú hónapok telnek majd el, ha Szentgyörgyi bíróságra viszi az ügyet egyáltalán.