Címlap Gazdaság Aggasztó, kao...

Aggasztó, kaotikus és együgyű gyakorlat jellemezheti a Pécsi Vagyonhasznosítót a panaszosok tapasztalatai szerint

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Kaotikusnak és nagyon veszélyesnek tartják, amit a PVH művel Pécsett. A cég hallgat!

A pécsi önkormányzat cége, a Pécsi Vagyonhasznosító elsősorban bérbeadással foglalkozik, különféle ingatlanokat adnak ki. A cég körül számos rossz hír jelent meg korábban, a gigafizetésért dolgozó, önprémiumban is erős Szabó Szilárd pár hónappal ezelőtt hirtelen önként távozott pozíciójából, helyére egykori gazdasági vezetője ülhetett.

A cég azonban semmiféle pozitív változást nem mutat a kommunikáció terén, ahogy korábban, úgy most sem vettek tudomást kérdéseinkről, azokra még csak egy semmitmondó választ sem küldtek. Ez a kisebbik baj, a nagyobbik az, hogy

lapunkat számos pécsi üzleti szereplő kereste meg, akik egybehangzóan panaszkodtak a PVH „üzletpolitikájára”, ami véleményük szerint „felháborítóan együgyű”!

Az általuk mesélt anomáliákra próbáltunk rákérdezni, illetve próbáltunk informálódni a bérbeadás hátteréről, módszereiről és a bérleti díjak megállapításainak gyakorlatáról, de a cég válaszok helyett inkább hallgat.

Együgyű gyakorlat, brutális díjemelések

A lapunkat tájékoztató vállalkozók szerint durván és érthetetlenül emelte meg egyik pillanatról a másikra a PVH a különféle rendezvényhelyszínek bérleti díját. Nem 20-30%-kal, hanem tudnak olyan esetről, ahol 150%-os díjemeléssel próbálkoztak be a cégnél.

– Nem tudunk arról, hogy egységes policy lenne, ami alapján a vállalkozók kalkulálni, számolni tudnának. Úgy tűnik,

mintha mostanában hasraütés alapján mondanának be árakat és bérleti díjakat

– mondta lapunknak egy vállalkozó.

A PTE-ről származó információink szerint az egyetemen is egyre inkább azt érzik, lehúzza őket az önkormányzati cég, brutálisan túlárazottnak tűnő összegeket kénytelenek fizetni egy-egy expós rendezvényért például.

Mint megtudtuk a pécsi szervezőktől, legnagyobb problémájuk mégsem a magas bérleti díjakkal van, keresnek ugyanis más helyszínt, hanem azzal, hogy úgy érzik:

a PVH-nál újabban semmibe veszik és hülyének nézik az évek, sőt évtizedek óta stabil üzleti partnereket.

– Mivel egyre kevesebb pénze van a pécsieknek, Pécs immár egy kisváros szintjén képes csak programokat szervezni. Így ezek időpontja könnyen fejben tartható, mivel alig féltucat van egy évben. Ezek a legnagyobb, legstabilabb, legkiszámíthatóbb bevételeket hozták eddig a PVH-nak, hiszen például a teljes Expót kibérelte egy-egy szervező – magyarázta érdeklődésünkre egy vállalkozó, aki közelről ismeri a problémákat. Ilyen kiemelt program például a PEN, a különféle nagy egyetemi rendezvények, és az A kategóriás nagykoncertek.

– Mostanában viszont többen is azt tapasztaltuk, hogy az előre tudható, szokásos nagyrendezvényeink idejére már kiadogattak apróért, pár ezer forintért egy-egy kisebb termet például az Expóban, anélkül, hogy bárkivel előzetesen egyeztettek volna.

Ez hiba, mert így millióktól esik el a PVH, hiszen a komoly produkció más helyszínt keres. Nem értjük, miért nincs semmiféle előzetes egyeztetés, igényfelmérés a PVH részéről, mert ez az ő érdekük is lenne

– magyarázta egy szervező lapunknak, aki hozzátette: több mint egy évtizedig jól működött a rendszer, kialakult ritmus és egyeztetés volt, de ez pár hónapja radikálisan megváltozott.

„Káosz van”

A vállalkozók szerint, akikkel lapunk beszélt, a helyzet az lehet, hogy a PVH-nak kiadták a jelszót: minden áron és a lehető leggyorsabban pénzhez kell jutni. Más logikus magyarázat szerintük nincs arra, hogy miért választja és köti le a „tízezer forintos” ajánlatot a vagyonhasznosító egy „egymilliós” helyett.

– Káosz van! Ilyennel mi még sosem találkoztunk. Annyira kellhet az a ‘tízezer’ forint, hogy elsőre lekötik, nem gondolva arra, hogy abban az időpontban éveken keresztül egy „egymilliós” bevétellel járó esemény szokott lenni. Így inkább bukják az ‘egymilliót’ a 10 ezer miatt, ahelyett, hogy egyeztetnének a szereplőkkel és olyan megoldást találnának, amely mindenkinek jó – magyarázta egy példán keresztül, fiktív számokkal egy rendezvényszervező, aki maga is megtapasztalta ezt pár napja.

A PVH-tól egyebek mellett a következő kérdéseinkre szerettünk volna válaszokat kapni, de hiába:

• Van-e a PVH-nak kifejezetten az Expo Center illetve egyéb bérlemények bérbeadásával foglalkozó kolléga?
• Ha van, milyen értékesítési illetve rendezvényszervezési tapasztalattal rendelkezik?
• Milyen foglaltsággal, telítettséggel üzemeltek 2023-ban, illetve kalkulálnak 2024-re az Expóban?
• Szám szerint hány (darab) visszatérő, állandó bérlőjük van?
• Milyen visszajelzéseket kapnak bérlőik részéről?
• Mérik-e bérlőik elégedettségét? Ha igen, hogyan?
• Mi alapján történik az árképzés az Expóban? És mi alapján történik a foglalás?
• Kapnak-e kedvezményt, engedményt a rendszeres bérlők? Ha nem, miért nem?
• Terveznek-e fejlesztéseket az Expo Centerben? Ha igen, konkrétan miket?
• Terveznek-e személyzeti bővítést, esetlegesen átszervezést?
• Mi indokolja a jelentős bérleti díj emelést, amely durván meghaladja az inflációt?
• Mi alapján állapították meg, állapítják meg a bérleti díjat?

Országosan rossz hírű a Pécsi Vagyonhasznosító

Pár napja járta be a hazai sajtót a hír, hogy titkolózik a pécsi önkormányzat vagyonkezelő cége, pedig nem ezt ígérték, és rosszul is állnak az országos „átláthatósági” rangsorban.


(Borítókép forrása: PEN Fesztivál)