Volt azonban, aki dolgozni akart, de "ellehetetlenítette a stratégiai tervezés és döntéselőkészítés feltételeit a városvezetés" - állítják közleményükben a pécsi érdekvédők, akik más kulisszatitkot is elárultak. Ezek szerint, ha igaz, amit írnak, akkor Nyőgéri Lajos már sokkal korábban hatalmat kapott, nem csak a napokban.
A harmadik, MSZP-s alpolgármester kinevezésével a polgármester elvette Bognár Szilviától a lakhatás területének felügyeletét, ami Nyőgéri Lajoshoz került. Emiatt emelt szót a Város Mindenki Pécs csoportja.
Garantálja-e Nyőgéri Lajos személye, hogy a második hullám idején végre megvalósul az átfogó koordináció és átláthatóan, gyorsan születnek majd meg azok a szakmai döntések, melyek az azonnali segítségnyújtás mellett a nehéz helyzetbe került pécsi háztartások hosszútávú problémáira is reagálni tudnak – teszi fel a kérdést közleményében a civilszervezet.
„A 2019 október 31-i közgyűlés Bognár Szilviát választotta meg a többek között szociális és lakhatási területekért felelős alpolgármesternek. A karantén időszaka alatt, miután már elindult a szociális szolgálatok szinte minden kapacitását lekötő, az idősek otthonmaradását támogató PAPI bevásárló rendszer, a 2020. március 25-i Online Városinfón Péterffy Attila egyik intézkedéseként a Szociális Ellátórendszer 2.0 program elindítását is bejelentette, felelős személyként Bognár Szilviát nevezte meg.
Az alpolgármester asszony meghívására ekkor csatlakoztunk ahhoz a munkacsoporthoz, amely civilek részvételével egy, a pandémiás helyzetre reagáló cselekvési terv kidolgozásába kezdett. Az elkészült, kilenc területre vonatkozó, konkrét javaslatokat és bevonandó szervezeteket, erőforrásokat felsoroló tervezet jóváhagyása, illetve a munka megkezdése azonban,
Bognár Szilvia minden erőfeszítése ellenére, heteken keresztül a polgármester informális értekezleteinek a napirendjéből kimaradó ügy maradt, így sem figyelmet, sem jóváhagyást nem kapott”
– fogalmaznak a közleményben.
Már jóval korábban hatalmat kapott Nyőgéri Lajos?
A szervezet közleménye szerint Nyőgéri nem csak a napokban, kinevezése után, hanem már ez előtt jóval hatalmat kapott Péterffy Attilától. Legalábbis ezt állítják a civilek.
„Péterffy Attila végül Nyőgéri Lajost bízta meg a program véglegesítésével, aki már akkor informálisan birtokolta azt a bizalmat, amit a kinevezett, szociális ügyekért felelős alpolgármesternek kellett volna biztosítani a városvezetésben. Ekkor a széleskörű szakmai egyeztetési folyamat megakadt,
így arról nincs információnk, hogy végül elkészült-e a Szociális Ellátórendszer 2.0 koncepciója, és ha igen, mit tartalmaz a korábban megfogalmazott javaslatokból. A szakmai nyomás ellenére a városháza kreativitásából végül mindössze alig több mint egy hónapig elérhető egyszeri támogatások kiírására futotta május végén” – közölték.
„Időben biztosított, hosszútávú segítséget ez semmiképp nem jelentett, ha egyáltalán eljutott a híre a rászorulókhoz. Eközben pedig a koronavírus-járvány második hulláma is elért minket.
Ugyanígy járt a végül 2020 júniusától városházi egyeztetéseken lefektetett Lakhatási Kerekasztal tervezete is. Bognár Szilvia hiába hívta össze többször is a városháza képviselőit és a területen dolgozó pécsi civileket, majd terjesztette elő a tervezetet több alkalommal az akkor már hivatalosnak számító frakcióüléseken, végül szeptemberben a szakmai fórum felállítása helyett az adósságrendezés kérdését és
az új pécsi lakáskoncepció alapjainak lefektetését hivatalosan a pártok kezébe adta a városvezetés, amely döntés ellen akkor nyílt levélben tiltakoztunk, több szervezettel közösen”
– emlékeztet a szervezet, erről akkor a Pécs Aktuál részletesen is beszámolt.
„A Lakhatási Kerekasztal létrehozása azonban elsősorban egy másik alpolgármester aspiráns, a Népjóléti és Sport Bizottság elnöke, a Jobbikos Fogarasi Gábor ellenállásába ütközött. Nyilatkozatai alapján ő foglalkozik a lakásgazdálkodási koncepció kidolgozásával, tőle várhattuk eddig a terület rendezését. Ennek ellenére
az új önkormányzat felállása óta egyetlen bizottsági ülésnek sem volt témája a készülő koncepció, az adósságrendezés stratégiája, vagy bármilyen lakásgazdálkodást érintő cselekvési terv, így nem tudjuk kik, milyen munkaterv alapján foglalkoznak a feladattal, ahogyan eredményeket sem látunk”
– teszik hozzá.
„Október 13-án, a közmeghallgatáson Péterffy Attila elmondta, hogy nem kíván eltérni “a régóta gyakorolt döntéselőkészítési folyamattól” és az együttműködni akaró szervezetek majd csak az elkészült lakáskoncepció véleményezésében vehetnek részt, várhatóan az év végén. Az év vége eljött, lakáskoncepciót nem, ám új alpolgármestert bejelentettek.
Péterffy Attila indoklásában a járványhelyzetben felmerülő azonnali feladatok ellátása elvonta az energiát a stratégiai munkától, ennek a felgyorsítása érdekében volt szükség új kinevezésre.
A valóság azonban az, hogy a stratégiai tervezés és döntéselőkészítés feltételei nem ellehetetlenültek a tavaszi járványidőszakban, hanem ellehetetlenítették azokat.
Ezért Nyőgéri Lajos kinevezésében A Város Mindenkié csoport nem garanciát lát a feladatok elvégzésére, hanem a szakmai szervezetekkel és a civilekkel együttműködő, az eddig a munkáját a körülmények ellenére lelkiismeretesen végző alpolgármester, Bognár Szilvia ellehetetlenítését és végső soron a bezárkózás és a cselekvési képtelenség legitimizálását”
– hangsúlyozzák a pécsi civilek.
„Csoportunk továbbra is elkötelezett a párbeszéd és a szakmai együttműködés mellett, ám az átláthatatlan döntéshozatal, az indokolatlannak tűnő személyi kinevezések és a városvezetés elzárkózása a nyilvános és szakmai alapú párbeszédtől egyelőre nem mutatják azt, hogy lezárult volna egy korszak 2019 októberében.
Átlátható, széleskörű szakmai előkészítést követően hozott döntéseket várunk, amelyek pártállástól függetlenül szolgálják a város és a benne élők érdekeit! Mert A Város Mindenkié!” – áll a csoport közöleményében.