Címlap Egészség „Végves...

„Végveszélyig sodró állapotban van” a koronás betegek intenzív ellátása Pécsen – fakadt ki a professzor

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

"Ez olyan terhelés, amit már nagyon nehéz elviselni” - jelentette ki a professzor, aki „rettenetes, tűrhetetlen, végveszélyig sodró állapotról” beszélt, annyi a covidos beteg.

A KETLAK – Intenzív Tudományok Online – Mindenkinek (ITO-M) Webinar előadás sorozatának újabb részéből derült ki, hogy nagyon komoly baj van Pécsett, a helyzet „rettenetes”. Rengeteg a covidos beteg, és nem számítottak ennyire. Tavaszhoz képest 8-10-szeres a munkatempó, és folyamatosan növekszik a terhelés, de az egészségügyi személyzet viszont fogy, mert – vélhetően – betegek lesznek. Minderről Bogár Lajos professzor beszélt, egy drámai hangú videóban. Ám sok minden mást is mondott a professzor a pécsi helyzetről, érdemes megnézni ezt a pár percet:

Ha a videó nem indulna el, akkor a pécsi professzor beszámolója (és a teljes beszélgetés is) itt érhető el, a kattintás után:

Pécsen például az 50 ápoló egyharmada esett ki a munkából az elmúlt 2-3 héten, vagy azért mert megfertőződtek vagy azért, mert közvetlen kontaktként karanténba kellett vonulniuk.

„Nagyon rossz helyzetben vagyunk. Elsősorban azért, mert nem számoltunk ennyire sok és súlyos állapotú beteggel. Az őszi feladataink 8-10-szerese a tavaszinak a betegek számát, állapotuk súlyosságát és érkezési gyorsaságát, hullámát tekintve”

– mondta Bogár Lajos professzor Pécsről. Kétharmadnyi ápolóval kellene ellátniuk 2-3 szoros feladatmennyiséget. Egy-egy emberre ennél is nagyobb nyomás hárul. 

„Ez olyan terhelés, amit már nagyon nehéz elviselni” – jelentette ki a professzor, aki 

„rettenetes, tűrhetetlen, végveszélyig sodró állapotról” beszélt.

A drámai helyzetre kedden felhívta a társklinikák igazgatóinak a figyelmét is, azt kérve, hogy adjanak segítséget, küldjenek olyan munkaerőt, akit tényleg be tudnak vetni „az extrémen megnövekedett betegszám és a szomorúan lecsökkent ápolói létszám megsegítésére”. 

„Úgy néz ki, hogy az elmúlt 24 órában a drámai expozícióm, a kérésem hatott, valami fény csillant az alagút végén, hogy tényleg kapnak a társklinikákról és az egyetemek irányából is segítséget” – közölte, bár az eddig érkezők többségét sokkolta, amit tapasztaltak.

„Rettenetesen nagy a feladat, nem vagyunk hozzá elegen. Társklinikákról nem szakápolókat kell a feladatra beállítani, akik megrettennek mindattól, amit látnak, tapasztalnak az osztályunkon”

– mondta a professzor. 

Bogár közölte azt is, hogy

„az aktuális mortalitás néha 50 százalék fölé megy, van, ahol hosszú kezelésre van szükség, állóháborúban vagyunk”.

Jelenleg 28 ágyuk van, ezeken 25 beteget ápolnak, de arra számítanak, hogy további ágyakat kell megnyitni, a kormány terveiben 103-ig kellene felmenni.

„A szakszemélyzet annyira fel fog hígulni, hogy 10-15-20 súlyos állapotban betegre fog jutni egy szakápoló műszakonként” – idézi a 444 a professzor beszámolóját.