Négy-öt hét múlva a kórházi kezelések száma várhatóan nőni fog, ezt követően 2-4 héttel pedig a halálozási mutatók is – írják a pécsi virológusok.
A fiatalok érintettségének az okai pedig leegyszerűsítve az alábbiak:
- a tünetmentesek, enyhe tünetesek lehet nem is tudják magukról, hogy betegek
- az idősek elővigyázatosabbak
- a fiatalok kevésbé elővigyázatosak, sok helyen fordulnak meg, így ez elősegíti a terjedést
Más országokban megtapasztalt minta szerint tehát ez csupán a kezdet, és a következő szakaszban a fertőzési láncolatok terjedésével a fertőzések nagyobb számban érinthetik az idős korosztályt is. Kifejezetten fontos tehát most odafigyelni rájuk – figyelmeztetnek a virológusok.
Jön a tél, mi lesz?
Nem tudjuk, de sejthető, hogy semmi jó – mondják a virológusok.
Az már ismert tény, hogy a vírus kifejezetten jól terjed zárt, rosszul szellőző helyeken, ráadásul az aeroszolizált terjedés is alátámasztást nyert. Az emberek mozgásmintázata a hidegebb hónapokban a zárt terek felé, általános immunállapota és az a tény, hogy a jelenleg cirkuláló emberi koronavírusok majdnem mindegyike (Kivétel ez alól a MERS, ahol telejsen más folyamatok mozgatják az esetek megjelenését) szezonalitást mutat, erősen megkongatja a vészharangot.
A forgatókönyv végső kimenetele így főként rajtunk áll. A fent felsorolt hatások és folyamatok mindegyike tompítható megfelelő társadalmi odafigyeléssel. Most az utca emberén múlik, hogy mennyire engedi mélyre gyűrűzni a vírust a populáció különböző korcsoportjaiba vagy a krónikus betegséggel rendelkező emberekhez és később mekkora teher nehezedik majd a kórházakra, ezzel együtt pedig a mindennapi életünkre – zárják soraikat a szakemberek.