Címlap Arc Meghallgattuk...

Meghallgattuk a műsorvezetőként debütáló kultuszminisztert, hogy neked ne kelljen

Cikkünk frissítése óta eltelt 10 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Ha szenzációnak nem is, de azért egyedülállónak talán lehet nevezni, hogy Csák János miniszter rádiós műsorvezetőként is szolgálatot teljesít. Ezentúl ugyanis minden hónapban egyszer a Kossuth rádió Az este című műsorának házigazdájaként jelentkezik a kulturális és innovációs miniszter, aki első alkalommal, hétfő este a magyar kutatások és tudományos élet nemzetközi beágyazottságáról, a magyar kutatók kreativitásáról, tehetségéről beszélgetett Gulyás Balázs orvossal, neurobiológussal, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnökével.

Bevállaltuk, meghallgattuk. Egyetlen szóban úgy lehetne összefoglalni a műsorról szóló benyomásunkat, hogy andalító!

Csák János már a műsor első másodperceiben bemutatkozik a hallgatóknak, és nem titkolja, hogy ő az a Csák János. Kellemes orgánuma van a miniszternek, de vagy légszomjjal küszködött folyamatosan, vagy utólag húzták össze, vágták ki a szavak közötti „légréseket”, hogy gyorsítsák kicsit a beszédtempót, mindenesetre kissé szakadozó ritmust lehet hallani, és ez nem igazán változik a műsor alatt.

A miniszter profi módon simul bele a Kossuth rádióra jellemző kérdező-technikába, és csak néha-néha tűnik úgy, hogy eltért a papírtól – ilyenkor magáról beszélt.

2024. február 8. – Beszélgetés felvétele a Kossuth rádióban Gulyás Balázs neurológussal, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnökével – az esemény képei.

Gulyás Balázs egyebek melett arról is beszélt, hogy a tudomány sikere megkérdőjelezhetetlen – példaként említve az okostelefonokat, a műholdakból kapott információkkal megjósolható időjárást, a Mars-expedíciókat. Azonban a tudomány nem ad választ mindenre. Például a nagy morális kérdéseket, az emberi élet nagy kihívásait, a környezetünk vagy társadalmunk legkihívóbb problémáit nem tudja megválaszolni, mert az emberi élettel kapcsolatos kérdések dimenziói túlnyúlnak a tudomány dimenzióin – mondta.

Úgy fogalmazott: a tudomány nem egy általános orvosság, amely mindenre választ adhat, hanem a legmagasabb szintű emberi tevékenység egyik formája, mint a kultúra, a művészet, a vallás, a filozófia, vagy általában az emberi gondolkodás egyéb formái. Kiemelte: a tudomány érvényességi területe egyre inkább nő, újabb és újabb területeket vonunk be abba, amit meg tudunk magyarázni tudományos modellekkel, elméletekkel, azonban minél többet ismerünk meg a világból, annál több kérdés fog felvetődni. Kitért arra, hogy sokak szerint a tudomány és a hit nem összeegyeztethető, pedig amit Európában tudományos forradalomnak hívunk, keresztény alapokon áll. A hit és a tudomány a legszorosabb egységben fejlődött 20. századi tudománnyá.

A teljes műsort IDE KATTINTVA lehet meghallgatni.

(Fotók forrása: Csák János hivatalos közösségi oldala)