Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Még tavaly nyáron írtuk meg, hogy hivatali visszaéléssel és hivatali kötelesség megszegésével gyanúsította meg a rendőrség a pécsi közterület-felügyelet 2017-ben nyílt pályázat útján megválasztott vezetőjét. Pár nappal az eset után Märcz Jánost felmentette állásából a városvezetés, a közgyűlés a korábbi vezetőt, Schranz Richárdot bízta meg a feladattal.

A Pécs Aktuálhoz eljutott nyomozati anyagok és vádemelés alapján úgy tűnik, Märcz Jánost tudatosan megpuccsolták. Ebben főszerepet játszott az a fiatal kollégája, aki családján keresztül igen szoros kapcsolatot ápol Nyőgéri Lajos alpolgármesterrel. Olyannyira, hogy ő intézte el azt is, hogy felvegyék a Közterület-felügyelethez.

A megismert összefüggések miatt nem lehet elvetni teljes bizonyossággal azt a lehetséges verziót sem az ügyben, hogy a politikának is útban volt Märcz – ezt ő maga is állítja; így tulajdonképpen mindenkinek jól jött az eltávolítása.

Névtelen bejelentés – Telefontanú

Märcz Jánost azzal vádolta meg egy névtelen bejelentő a Telefontanún keresztül, hogy többször is 70 ezer forintot kért vissza egyes kollégáitól, akiknek több jutalmat, célprémiumot osztott, mint másoknak, illetve azzal is megvádolta az illető Märczet, hogy az elintézte egyik ismerősének, hogy ne bírságolják meg. A megismert iratok alapján viszont azonosítható, hogy a névtelen bejelentést az a fiatal kolléga, L. Zs. K. tehette, aki Nyőgéri Lajosnak köszönheti a munkát. Ez utóbbi állítást Märcz János lapunknak megerősítette: az alpolgármester kérte meg, hogy vegye fel a közteresekhez a fiút!

A dokumentumokból az is világos, hogy a fiatalember – amolyan szegény ember James Bondjaként – több kollégájával célzott beszélgetéseket is rögzített titokban, de a rendőrség szerint erősen elfogult volt, és egyértelműen ártani akart Märcznek. (Ennek oka az lehet Märcz János szerint, hogy egyszer fegyelmit adott a fiúnak, amiért nem megfelelően végezte a munkáját. Ezen azonban L. Zs. K. rettenetesen megsértődött.)

„A hanganyagok meghallgatását követően egy dolog minden kétséget kizáróan megállapítható, miszerint L. Zs. K. jelentős ellenszenvet táplál Märcz Jánossal szemben, amit nevezett a tanú jegyzőkönyvében is megemlített. A beszélgetések rögzítésének tényéről valószínűleg a partnerek nem tudtak. Szinte kivétel nélkül L. Zs. K. által kiprovokált beszélgetési témák hallhatók. Hozzáállása, viselkedése erős morális kérdéseket vet fel”

– jegyezte meg hivatalosan is a rendőrség.

Nyőgéri Lajost a fiatal férfi apja (L.) kérte meg a szívességre, akit igen szoros, baráti szálak fűznek a pécsi MSZP-s alpolgármesterhez. Közös, időnként külföldi nyaralásokról, szállodai partikról találtunk nyilvános fotókat a közösségi oldalon.

Mivel a férfi nem közszereplő, ezért arcát kitakartuk a személyiségi jogok miatt.

Önkéntes kémkedés

L. Zs. K. elkezdte titokban felvenni a kollégáival folytatott beszélgetéseit, amelyeket igyekezett abba az irányba terelni, hogy mondjanak terhelő információkat Märczről. Végül 10 hangfelvételt adott át a rendőröknek. A hanganyagok leiratából nehéz kibogarászni, hogy mi is hangzik el ezeken igazából, mindenesetre L. Zs. K. szerint ezek bizonyítják, hogy Märcz hivatali visszaéléseket követett el.

A rendőrség kihallgatta a közterület-felügyelet munkatársait is, ám ők tagadták, hogy pénzt adtak volna vissza Märcznek, és nem úgy tűnt, mintha kibírhatatlan főnök lett volna. Végül az egyik munkatársa egy megismételt kihallgatáson már úgy emlékezett, hogy adott Märcznek 30 vagy 50 ezer forintot, de azt már nem tudta felidézni, hogy pontosan mennyit, mikor és miért.

Az összes többi közterület-felügyelő viszont kitartott amellett, hogy nem kellett pénzt visszaadniuk Märcznek – köztük az is, akit név szerint jelentett be L. Zs. K.

Haveri elintézés

A feljelentés szerint Märcz egyik ismerősének elintézte, hogy ne büntessék meg. Mint az iratokból kiderül, a közteresek szerint – és ezt nyilatkozta a mostani vezető is – nem lehet utólag leállítani és megsemmisíteni büntetéseket, a rendszer (applikáció) zárt, kívülről nem lehet belenyúlni.

Märcz János azonban a rendőrségen elismerte, hogy egy esetben, méltányossági alapon valóban felfüggesztett egy büntetést, de ezért semmilyen ellenszolgáltatást nem kért, és nem is kapott – ezt az illlető is elismerte később a rendőrségen, akinek a büntetéséről szó volt.

– Egy volt iskolatársam keresett meg, hogy késő éjjel értek haza, és már nem volt parkolóhely a panelház környékén, ahol élnek Kertvárosban. Végül egy füves terület szélén tette le az autót, mert hullafáradtak voltak éjjel 1 körül. Reggel 6-kor vette észre, amikor munkába indult, hogy a kollégáim megbüntették, és megkérdezte, ilyen esetben van-e méltányosság. Vezetőként úgy ítéltem meg, hogy ez nem egy főbenjáró bűn, senkit nem zavart vagy akadályozott azzal, hogy pár órára ráparkolt éjjel a fűre, kárt sem okozott. Elsősorban nem a büntetés a célunk, hanem az, hogy rend legyen, a pécsiek békésen tudjanak egymás mellett élni. Ezért úgy döntöttem, hogy méltányossági alapon felfüggesztem a büntetést – magyarázta Märcz János, azt állítva, hogy erre vezetőként joga volt, és ezzel nem követett el semmilyen visszaélést, mert mérlegelhet egyes esetekben.

Olcsón kínálnak tiszta lapot Märcznek

Bár L. Zs. K. feljelentése és állításai nem találtak be egészen, pontatlanok voltak az összegek is, amiket megnevezett, a közteresek se vallottak Märcz ellen a rendőrségen – kivéve egyetlen kollégáját, akinek ez csak később jutott eszébe -, az ügyészség vádat emelt, a vádiratban pedig lényegében megismételték L. Zs. K. állításait. Pár nappal ezt követően a bíróság tárgyalás nélkül hozott egy ítéletet, aminek az a lényege, hogy ha Märcz befizet 300 ezer forintot, akkor megússza, vége az ügynek, priusza sem lesz, tiszta lappal mehet tovább. Most erősen gondolkodik, hogy elfogadja-e ezt a „menekülő pályát”, vagy harcoljon meg az igazáért.

– Még van pár napom dönteni. Nekem teljesen tiszta a lekiismeretem. Soha nem kértem vissza pénzt kollégáktól, és soha senkinek nem intéztem el pénzért, vagy bármilyen más ellenszolgáltatásért azt, hogy megszűnjön a büntetése. Mindig Pécs volt az első, és szerettem a hivatásomat – mondta kérdésünkre Märcz János, aki most alkalmi munkákból tartja fent magát.

„Úgy érzem, hogy szándékosan megpuccsoltak, koncepciós ügyet pakoltak össze ellenem, és útban voltam a pécsi városvezetésnek is. Korábban ugyanis írásban, igen részletesen figyelmezettem már a polgármestert az ellenem folyó lejárató akciókra, éreztem, hogy készül valami, de nem érdekelte.”

Hogy miért szálltak rám, és akartak eltűntetni, azt őszintén szólva nem tudom, okot biztosan nem adtam rá – magyarázza.

Ha Märcz úgy dönt, hogy mégis megharcol az igazáért, akkor nyílt tárgyalás kezdődik az ügyében.