A Kormányhivatal még elkezdeni sem tudta a vizsgálatot Nyőgéri Lajos kinevezése miatt, amely lehet, hogy nem is volt jogszerű. (Javítás a cikk végén!)
Elképzelhető, hogy nem volt teljesen szabályszerű Nyőgéri trónra emelése – írtuk meg december közepén, ezért indított úgynevezett törvényességi vizsgálatot a Baranya Megyei Kormányhivatal.
Vannak olyan jogi vélekedések, amelyek szerint
Péterffy Attila túlterjeszkedett hatalmán akkor, amikor egyedül döntötte el és nevezte ki harmadik, MSZP-s alpolgármesterét. Bár ennek ellenkezőjét állítja maga a polgármester, az általunk megkérdezett ügyvédek szerint ennél bonyolultabb ez a kérdés.
Noha általánosságban igaz, hogy veszélyhelyzetben a polgármester gyakorolja az önkormányztai jogokat, ez a jog nem korlátlan és nem terjed(het) ki mindenre. Három problémát is találhattak a jogászok, hogy pontosan melyeket, azt EBBEN a cikkünkben írtuk meg akkor.
December közepén közölte a kinevezés jogszerűségével kapcsolatos érdeklődésünkre a Kormányhivatal, hogy
“A Baranya Megyei Kormányhivatal Pécs Megyei Jogú Város polgármestere Nyőgéri Lajos alpolgármesterré történő megválasztásáról és illetményének, költségtérítésének megállapításáról szóló 284/2020. (XII.10.) számú határozatának jogszerűségét hivatalból indított törvényességi felügyeleti eljárás keretében vizsgálja, és a jogszabályi előírásoknak megfelelően megteszi a szükséges intézkedéseket.“
Könnyen lehet időt húzni
Több mint egy hónap telt el fenti hírünk óta, ezért próbáltuk megtudni, hogy mit állapított meg a vizsgálat. A hivatalos reakcióra egyelőre várunk, de nem hivatalosan úgy tudjuk,
a vizsgálatot el sem tudta indítani érdemben a Kormányhivatal. Az önkormányzat ugyanis érdemben még nem reagált a hivatalos megkeresésre, enélkül viszont a vizsgálat sem kezdhető meg.
Bár a törvény szerint 30 napja van a városnak a válaszra, ennél természetesen előbb is válaszolhatnak, ha akarnak, és ha együttműködőek. (Mint azt időközben, más forrásból, az önkormányzat határidőre válaszolt a Kormányhivatalnak. A válasz „minőségét” azonban nem tudjuk – egyelőre.) Ha azonban valamiért inkább az időhúzás mellett döntenek, akkor erre is lehetőségük van; ha ügyes jogászaik vannak. Ez esetben akár február közepéig is képesek lennének hátráltatni a vizsgálatot. Sok értelme nem lenne ennek, ugyanis előbb-utóbb lesz vizsgálat, ráadásul a városvezetés politikai érdeke is inkább az lehetne, hogy ezen mielőbb essenek túl.
Más forrásunk szerint az önkormányzat szeretné a Közgyűléssel is „elfogadtatni” – formailag, ugyanis a veszélyhelyzet miatt csak a polgármester dönt – Nyőgéri Lajos kinevezését, így ugyanis nagyobb esélyekkel mennek bele a törvényességi viszgálatba.
A gond ezzel az egyelőre, hogy
komoly háború robbant ki a színfalak mögött Péterffy Attila akciója, illeve Nyőgéri személye miatt, amely mára soha nem látott, durva karaktergyilkossággá és nyilvános kivégzéssé erősödött a „szövetségben”.
Erről ezekben a cikkekben írtunk egészen részletesen:
JAVÍTÁS
Cikkünk megjelenése után tudtuk meg, hogy ugyan a határidőket betartva válaszolt a Baranya Megyei Kormányhivatal kérdéseire az önkormányzat; de érdemi vizsgálat még nem tudott elindulni. Ennek okait pontosan nem tudjuk, a Kormányhivatal ígért válaszokat lapunknak, de egyelőre azokat nem kaptuk meg. Amint megjönnek, beszámolunk erről.