Az ókeresztény sírkamrák, a középkori emlékek, kolostorok, várak és templomok sora mutatja, milyen hosszú múltra tekint vissza lakhelyünk. A középkori egyetem, a török uralom ideje, a megvívott nagy csaták lenyomatai őrzik a múltunk emlékeit, melyeket Pécs egyik büszkesége, a Zsolnay eozinmáz borította épületek tarkítanak vármegyeszerte. A modern építészet pedig azt mutatja, otthonunkban egyszerre megfér a múltunk, jövőnk és jelenünk is.
„A Mi Baranyánk Kincsei” ötletpályázat vármegyénk értékeinek kreatív és látványos bemutatására hívta a helyi filmkészítőket. Hogyan látja egy baranyai filmes otthonunk legszebb tájait, néphagyományait, gasztronómiáját vagy éppen épített örökségeit? Az elkészült tematikus kisfilmek látványos képekkel ragadják meg a nézők figyelmét, hogy bemutassák Baranya vármegye legszebb helyeit, emlékeit és hagyományát, amelyek szerepelnek a Baranya Vármegyei Értéktárban is.
A pécsi Sétatéren összeér a múlt és a jelen, a fesztiválok nyüzsgő forgatagának macskakövei alatt létezik egy másik világ, a kétezer éves ókeresztény sírkamrák mitikus birodalma, amely ma már a világörökség része. A modern üvegtetőkön járva egyszerre tapasztalhatjuk meg a felszínen a jelent, míg hat méterrel a felszín alatt a múltunk gyökerei húzódnak a Cella Spetichorában.
Középkori templomok büszkén mutatják a felszínen, hogy az őseinknek a hit és a vallás még a mindennapjaik részét jelentette. Mánfa, Kővágószőlős, Cserkút és Pécsvárad a korszak talán leghitelesebb tanúi a környéken.
A ma már csak Pécsváradi várként emlegetett monostort Szent István alapította, de járt itt Szent Gellért, élt itt Asztrik apát, ezek között a falak között bujdokolt Vak Béla, Mária Terézia rendeletére pedig innen irányították az uradalmakat és szénbányákat.
A török uralom emlékei mára a baranyai városok arcát formázzák. Gázi Kászim pasa dzsámija ma már Pécs főterén, a Széchenyi téren, a város egyik jelképeként idézi meg a törökkel való kéretlen együttélés időszakát. Mohácsi Nemzeti Emlékhely búsan dülöngélő kopjafa-tengere pedig „nemzeti nagylétünk nagy temetőjéről”, a mohácsi vészről regél. Ezerhétszáz katona nyugszik a tömegsírban 1526 óta.
A Zsolnay Porcelánmanufaktúra védjegye, az eozinmáz ismét egy új korszak művészeti értékét mutatja, amely a mai napig fel-felbukkan Pécsen és Baranyában is köztereinken, házainkon, műemlékeinken, így őrizve meg a legendát az utókornak.
Legújabb és legmodernebb épületeink, mint a Kodály Központ vagy a Tudásközpont, az egyetem – a középkor óta hazánk első egyetemeként – világhíres oktatási és kutatási központokként ultramodern laborokban és környezetben várják a művészet élvezőit és a tudomány művelőit.
De a vidék épített emlékei is káprázatba ejtenek Baranyában: a Máriagyűdi kegytemplom, amely csodálatos gyógyulásokkal hívja zarándokok tömegeit, a Siklósi vár, ahol Tenkes kapitánya kísér utunkon, vagy Szigetvár falai, ahol Zrínyi oldalán védhetjük meg a szabadságot, az ormánság vidékén pedig elveszhetünk a festett kazettás mennyezetű templom ezer színe között.
Merülj el Baranya épített örökségében a képernyő előtt is!
„A Mi Baranyánk Kincsei” ötletpályázat nyertes pályázójának, a pécsi TSP Art Lab Kft.-nek a vármegye épített örökségeit bemutató filmjét megtekinthetik:
A film a Baranya Kincsei pályázat részeként valósulhatott meg.